XIAO YAO WAN

Zklidnění zčeřené hladiny

Působení dle TCM:

 • Uvolňuje stagnující čchi jater
 • Posiluje slezinu
 • Vyživuje krev
 • Harmonizuje játra a slezinu

Charakteristika:

Jde o základní směs pro léčbu stagnace jaterní Čchi s nedostatečností krve jater a pro nerovnováhu mezi játry a slezinou. Průvodní příznaky jsou pestré a zahrnují například poruchy trávení (nafouknutí a plnost břicha, škytavku, nechutenství, sucho v ústech a hrdle a hořko v ústech), menstruační a premenstruační potíže (křeče, nepravidelný cyklus, neplodnost příslušného typu, napětí v prsou, deprese, podrážděnost), závratě, bolesti hlavy, únavnost, zastřený zrak či zarudlé bolestivé oči.

Vztah mezi játry a slezinou je velmi úzký. Když je Čchi jater stísněná, její kontrola nad slezinou je nepřiměřená a výsledkem tohoto stavu je oslabení sleziny. Je také známo, že vzbouřená Čhii jater může napadnout slezinu přímo. Pokud je slezina nedostatečná, je snížená její transformační funkce potravy na esenci, což následně vede k nedostatečnosti krve. A obráceně, nedostatek krve (ať už je z jakékoliv příčiny) může vést ke stagnaci jaterní Čchi.

Stísněná jaterní Čchi způsobuje bolesti v průběhu dráhy jater, zvláště pak v podžebří a pod levým žeberním obloukem. U žen se může manifestovat také jako pocit rozpínání v prsou. U některých pacientů může stagnace v játrech ovlivnit i dráhu žlučníku. Potom se objeví příznaky z postižení oddílu Shao yang, jako je střídavá horečka se zimnicí a hořko v ústech. Stagnace v játrech a nedostatek krve je příčinou bolestí hlavy, závratí a suchosti v ústech a hrdle. Únava a nechutenství jsou příznaky oslabení sleziny.

Komentář:

Jedná se v současné době o jednu z nejužívanějších směsí. Původně byla sestavena pro léčbu "panen s oslabenou krví a nedostatečností Jin, nerovnováhou Jin Čchii a Wei Čchi ( Ochrannou čchi, která je na povrchu těla a brání vstupu vnějších patogenu), s produktivním kašlem, odpolední přílivovou horečkou a vysušením končetin, který pozvolna postupuje do syndromu pařících se kostí".

Používá se v případě:

 • Premenstruační syndrom
 • Bolestivá či nadměrná menstruace
 • Cysty a fibromy v prsou či vaječnících, myomy
 • Gynekologické záněty a výtoky
 • Funkční sterilita u žen
 • Klimakterické potíže
 • Žaludeční neuróza
 • Chronický zánět žaludku
 • Žaludeční vředy
 • Zánět jater a žlučníku
 • Cirhóza
 • Deprese
 • Bolesti hlavy
 • Hypertenze
 • Anémie
 • Cukrovka
 • Struma
 • Šedý zákal
 • Zánět očního nervu, zánět rohovky, zelený zákal
 • Srdeční neklid, bušení srdce
 • Schizofrénie

Diagnostika podle jazyka: Jazyk je lehce zarudlý.

Kontraindikace: Nejsou známy.