Kočičí dráp

Kategorie: vyrovnává játra a tiší vítr, zastavuje chvění

Latinský název: Ramulus cum Uncis Uncariae

Čínský název: Gou Teng 钩藤

Užívaná část: výhonky se stonky

Charakteristika: chuť sladká, povaha mírně chladná, tropismus ke dráze jater a osrdečníku (srdce)

Indikace dle TČM: tiší vnitřní vítr, který vzniká na základě horkosti v dráze jater a který způsobuje křeče. Svou lehkou čchi je zvláště vhodný pro děti. Gou teng se však dá použít i v tom případě, pokud tyto křeče jsou zapříčiněny vnější větrnou horkostí. Tato bylina se používá v kombinaci s dalšími léčivy i v případě napadení větrnou jedovatostí, která vyvolává větrný oheň , který spaluje šlachy a tím způsobuje spastické stahy, což je čínský popis tzv. tetanových křečí.

Gou teng taktéž vyrovnává játra a tím pročišťuje horkost, která drahou jater stoupá do hlavy a očí, proto se dá použít v případech jednostranných, či rozpínavých bolestí hlavy, které se táhnou k očím a jsou provázeny podrážděností. Stoupající jang způsobuje mimo bolestí taktéž závratě, chvění končetin, poruchy spánku, podrážděnost. Pokud jaterní vítr způsobí mrtvičný záchvat s následným ochrnutím, nebo deviací úst i v těchto případech se používá v různých kombinacích tato bylina.

Protože čchi této byliny je lehká stoupá vzhůru a proto se například s Bo he ( Mátou peprnou) používá při bolestech hlavy, jenž je způsobena vnější horkou škodlivostí.

Kontraindikace: zvýšené opatrnosti je třeba dbát při prázdnotě chladu ve slezině a žaludku. Bylina by se neměla používat, pokud není přítomný vítr jater a samostatně by se neměl používat více jak čtyři týdny. Bylina neguje stimulační účinek kofeinu, ale nezvyšuje sedativní účinky barbiturátů

Hlavní kombinace:

  • Bo He ( Menthae Haplocalycis) + Chan Tui (Periostracum Cicadae) + Jing Jie (Hb. Schizonepetae) - zasažení vnějším horkým větrem s bolestí hlavy a očí, případně neuplným výsevem vyrážek.
  • Quan Xie ( Scorpio) - záchvaty, křeče, tiky, mrtvice, ztráta citu v končetinách, migrény
  • Xia Ku Cao ( Prunellae) + Huang Qin (Rx. Scutellariae) - závratě a bolesti hlavy z důvodu vyšlehování ohně jater. Hypertenze s rozpínavými bolestmi hlavy.
  • Tian Ma ( Gastrodiae) + Bai Ji Li (Fr. Tribuli) - hypertenze

Zajímavosti:

kořen byliny se nazývá Gou teng gen a používá se k uvolnění šlach, oživení sítě spojniček, pročišťuje horkost a zmenšuje otoky. Léčí se jím bolesti kloubů, ochrnutí po mrtvici a křečovité záchvaty.