SLZOVKA OBECNÁ

Kategorie: Afrodiziakum, laktogen, hypoglykemiant, digestivní tonikum, antipyretikum.

Latinský název: Semen Coicis Lachryma-jobi

Čínský název: Yi Yi Ren, 薏苡仁

Užívaná část: Semeno

Aspekt: Sladký, jemný, mírně chladný. Tropizmus k meridiánům žaludku, sleziny, ledvin a plic.

Indikace dle TČM: Akne, ekzém, detoxikace, tišení bolesti - zejména křečové, revmatická artritida, apendicitida, odvádí vlhkou horkost a odstraňuje hnis

Slzovka patří k těm nejstarším kulturním rostlinám pěstovaných obilovin na světě. Byla základem stravy ve starém Egyptě, Palestině či Řecku. Tato semena divoké trávy, podobná ječmenu, mají silné čistící účinky a používají se k detoxikaci organismu.

Slzovka podporuje funkci sleziny, pomáhá trávení masa a tuků. Má příznivý vliv na pleť.

Slzovka vykazuje z pohledu Tradiční čínské medicíny následující vlastnosti:

Posiluje slezinu. TCM vnímá slezinu opět poněkud jinak než je její moderní ponětí. Společně s žaludkem představuje slezina tzv. postnatální kořen (Hou Tian Zhi Ben, 后天之本), který slouží rozkládání potravy, již přeměňuje na jemnou esenci, tzv. prenatální esenci (Hou Tian Zhi Jing, 后天之精). Ta se přeměňuje a rozvádí jako krvetvorná GU ČCHI (谷气) do celého organizmu.

Dále Slzovka odvádí vlhkost z těla. Nejvíce z kostí, šlach a svalů. Proto TCM pomocí slzovky léčí vodnaté otoky dolních končetin, případně další vlhké a teplé nemoci. Těmi je například výskyt kamenů či písku v močovém měchýři. Pokud přítomnost nadměrné vlhkosti vyvolává kromě otoků i dušnost, je možné konzumovat slzovku vařenou jako kaši.

Slzovka dále odstraňuje blokády, tedy onemocnění, která se projevují bolestmi ve svalech, kloubech a při jejich zhoršené hybnosti, jenž je způsobena blokádou toku ČCHI a krve, horkostí či chladem. Slzovka se velmi účinně používá v těchto případech, neboť je schopna odfiltrovat nadbytečnou vlhkost a pročišťovat škodlivé horko. Pokud dojde k napadení povrchu vnější škodlivostí, která se projeví bolestmi v celém povrchu těla kombinuje se slzovka například s Chvojníkem čínským (Ephedrae herba), který má schopnost otevírat povrch těla a tišit bolest.

Slzovka tedy také pročišťuje horkost a vytlačuje hnis, který je projevem vlhké, či horké škodlivosti v těle, právě pro tyto její vlastnosti je vhodné ji použít taktéž v případě tvorby abscesů. Při plicních abscesech se slzovka kombinuje s dalšími bylinami ve známé směsi WEI JING TANG.

Abscesy jsou membránou granulační tkáně ohraničené hnisavé záněty infekčního původu, které vznikají hnisavým zkapalněním odumřelé tkáně doprovázené zánětem. Abscesy jsou obvykle způsobeny bakteriální invazí (stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, pseudomonádami, bakteroidy apod.), může se jednat o smíšenou infekci vyvolanou různými mikroorganismy. Abscesy se mohou tvořit v orgánech, kůži i podkoží. Pokud je hnis nahromaděn v již existující dutině, jedná se o empyém.

Upozornění: Produkt není určený jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujete denní dávkování. Nevystavujete přímému slunečnímu záření. Není určeno pro děti. Není určeno pro těhotné ženy. Skladujte v suchu a temnu při pokojové teplotě mimo dosah dětí.

Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tvrzení, která by naznačovala, že tyto mají léčebné vlastnosti. Proto je zdánlivý popis léčebných vlastností uveden výhradně z pohledu tradičního léčitelství v zájmu antropologickém a etnografickém. Není účelem tohoto textu, jakkoliv komentovat soudnost tohoto Nařízení. Z pohledu platné evropské legislativy proto veškeré zde uvedené potraviny a doplňky stravy žádné léčebné vlastnosti nevykazují.

Přehled vybraných vědeckých publikací k tématu

Chen Pian, Clinical Application of Tonifying Herbs, Second Military Medical University Press, 2008.

Li Jiashi (editor-in-chief), Chinese Medicine Identification, Shanghai Scientific and Technical Publishers, 2000-2.

Lui Daiquan (editor-in-chief), Chinese Herbal Medicine, Shanghai Scientific and Technical Publishers, 2000-6.

Tao Yufeng, Clinical Herbal Medicine, People's Medical Publishing House, 2005.

Y.-J. Lee, Y.-J. Sohn, E.-S. Lee, J.-S. Park, and S.-K. Kim, "Effects of Coicis Semen on the hyperlipidemia in rat," The Korea Journal of Herbology, vol. 19, no. 3, p. 129, 2004.

Zhao Zhongzhen & Xiao Peigen (editor-in-chief), Contemporary Medicinal Herbal Glossary, Hong Kong Jockey Club Institute of Chinese Medicine, 2006.