Tian Wan Bu Xin Dan Wan


Působení:
• vyživuje Jin a krev
• doplňuje srdce
• utišuje ducha
• pročišťuje horko z nedostatku
Charakteristika:
jde o základní směs na uklidnění ducha, která se používá pokud, je nedostatek Jin srdce a ledviny vyvolaný duševní přepracovaností. Tato patologie se pak projevuje nespavostí, neklidným spánkem, nadměrným sněním, neklidem, úzkostí, bušením srdce, zhoršením mentální činnosti, zapomětlivostí a nesoustředěním. Také se mohou objevit afty v ústech a na jazyku, zvláště na jeho špičce. Zvýšená teplota, noční pocení a suchá stolice. K zneklidnění ducha Shen, který sídlí v srdci, dojde tehdy, pokud oheň srdce nesestupuje dolů a neohřívá ledviny a naopak voda ledvin neochlazuje srdce. Nadměrné přemýšlení, nedostatečná relaxace, duševní přepracovanost zraňuje srdce a ledviny. Což vede k vyčerpání krve a esence. Nedostatek krve srdce potom vede ke zhoršení vyživení srdce, ke vzniku palpitací, úzkostí, zapomětlivosti a konečně i k zneklidnění ducha Shen. V některých případech se tato směs používá i k léčně kopřivky, či chronických zánětů spojivek, neboť se píše, že všechny bolestivé a svědivé vřídky se týkají srdce.
Jazyk je v tomto případě, červený, zvláště na špičce s tenkým povlakem, případně bez povlaku.
Směs je vhodná k dlouhodobému a preventivnímu užívání u osob s větší mentální zátěží.