DU HUO JI SHENG WAN

Působení dle TCM:

 • Posiluje nedostatečný jang ledvin
 • Vyživuje krev jater
 • Rozptyluje vítr, vlhkost a chlad
 • Posiluje ve stavu nedostatku
 • Utišuje bolest

Charakteristika:

Jedna z nejznámějších směsí k léčbě Bi ( bolestivých) syndromů a to hlavně s posti­že­ním dolní části těla. Základními příznaky jsou fixní bolesti a pocity tíhy v oblasti dolní části zad a dolních končetin spojené se slabostí a ztuhlostí, averzí k chladu s teplomilností. Typicky je tento stav spojen s nedostatečností na úrovni jater a ledvin. Bedra a dolní končetiny jsou pod nadvládou ledvin, kolena jsou spojována se šlachami, a tedy s játry. Takto oslabený jedinec je náchylnější k onemocněním kloubů na dolních končetinách. Nedostatek yang ledvin je spojen s averzí k chladu, teplomilností, popřípadě palpitacemi či krátkým dechem. Směs představuje kombinaci bylin, které jednak doplňují Čchii a krev, jednak vedou k vyloučení všech tří vnějších škodlivin vyvolávajících revmatické Bi syndromy - větru, vlhka a chladu. Obyčejně se používá při léčbě chronických bolestivých obstrukcí, zvláště pak bolestivých syndromů postihující šlachy a kosti s dominujícími příznaky od chladu.

Používá se v případě:

 • Revmatismů, ischiasu či jiného postižení nervů projevující se bolestmi
 • Revmatoidní artritis
 • Zánět kostí
 • Ústřel, houser
 • Bolesti zad kolem kostrče
 • Bolesti dolní části zad s vystřelováním do nohou
 • Výhřez ploténky
 • Chronické bolesti kloubů, reagující na změny počasí
 • Zánět lopatky
 • Poruchy čelistního kloubu

Diagnostika podle jazyka: Jazyk je bledý s bílým povlakem.

Kontraindikace: Zarudnutí kloubů, horečka.