HOUSENICE ČERVENÁ

Latinský název: Cordyceps militaris, od r. 2013 Ophiocordyceps m. (alt. Hirsutella, Clavaria)

Čínský název: Dong Chong Xia Cao 冬蟲夏草 (alt. Chong Cao 蟲草)

Tibetský název: Yartsa günbu དབྱར་རྩྭ་དགུན་འབུ

Kategorie: Antioxidant, adaptogen, afrodiziakum, immunostimulans

Obsažené aktivní látky: polysacharidy; nukleosidy kordycepin, adenosin, guanosin, uridnin, a inosin; mannitol; steroly; peptidy kordymin a myriocin, melanin, lovastatin; kyselina gama-aminomáselná (GABA); kordysininy; nasycené a nenasycené mastné kyseliny oleová a palmytová.

Indikace: Astma, kašel, impotence, slabost. Posiluje JANG ledvin a doplňuje JIN plic. Chrání ledviny, játra, plíce a kardiovaskulární systém, zvyšuje okysličení organismu, tiší záněty, zlepšuje imunitu, upravuje hormonální systém, zvyšuje libido.

Kontraindikace: Coleus Forskohlii a kofein brání syntéze testosteronu

V Číně a zejména v Tibetu (Xīzàng, 西藏) se houba užívá již déle než 700 let. Jako Yartsa Gümbu byla poprvé písemně zmíněna tibetským léčitelem jménem Zurkhar Nyamnyi Dordže - Nezničitelný (1439 - 1475 ) ve jeho lékopisném svatku "Ústní pokyny pro myriádu léků", pod titulkem "Oceán afrodiziakálních vlastností". V ryze čínském lékopise (Ben Cao Bei Jao 本草備要) houbu popsal Wang Ang roku 1694.

Tato medicinálně velice významná houba zvaná Housenice nese své jméno podle housenky motýla z čeledi hrotnokřídlecovitých - Hepialidae (konrétně Thitarodes spp.), která poskytuje doslova živnou půdu pro její růst. Houba je totiž entomofágní a housenku, která je napadena výtrusem proroste a do několika týdnů usmrtí.

V mixocoelu svého hostitele totiž produkuje buňky podobné kvasinkovým. Uvnitř schránky hmyzu poté pokračuje hyfální růst, během kterého je organismus hostitele stráven a nahrazen houbovým sklerociem, které slouží k přežívání houby v nepříznivých podmínkách vysokohorské zimy. Jakmile jsou podmínky příhodné, vyroste ze sklerocia fototropická plodnice, která obsahuje perithecia a askospory. Tento životní cyklus dal housenici její čínské jméno "zimní červ - letní tráva". Neboli v zimě housenka, v létě rostlina.

Poté, co svého nedobrovolného hostitele zcela stráví, uchová si mycelium jeho tvar, takže nadále vypadá jako nepohyblivá housenka, ze které v průběhu životního cyklu vyrostou dlouhé plodnice, které v říši hmyzu znovu rozsejí zkázu a zmar v podobě smrtonosných spor.

Je známo, že mravenci nakažení sporami Cordicepsu budou okamžitě odvlečeni strážci, co nejdále od mraveniště, neboť představují skutečně vážnou existenční hrozbu pro celou mravenčí kolonii, kterou je houba schopna vymýtit do posledního jedince. Sporou zasažený mravenec totiž začne pod vlivem houby rostoucí v jeho nitru, vykazovat specifické vzorce chování ovlivněné samotnou houbou. Bezprostředně před svým vysemeněním navede houba mravence na vyhovující vyvýšené místo s dostatkem vláhy. Mravenec vyšplhá například na vrchol stébla trávy, nebo horní větvičky porostu, tam si najde vhodný list a ukotví se na něm pevným sevřením kusadel v charakteristickém smrtelném sevření. V této poloze jej zastihne jeho konec. Jeho ostatky poslouží houbě coby ideální substrát k dalšímu růstu a vyvýšené místo představuje ideální odpalovací rampu pro novou salvu smrtících výtrusů.

V případě napadení tibetským kordycepsem, který invaduje výhradně housenky, houba přiměje svého hosta setrvávajícího v podzemí, přiblížit se povrchu tak, aby budoucí plodnice snadno vystoupila na povrch a tam se mohla pohodlně vysemenit.

Tento fenomén se stal zajímavým motivem dokumentárních filmů. Pro zajímavost budiž na konci této statě uvedeno několik odkazů na krátké, leč výstižné videozáznamy v anglickém jazyce.

Podstatná je zde skutečnost, že tato vzácná léčivá houba vykazuje schopnost komunikovat s živočišným organismem svého hostitele, ovládnout jej a poté jej zcela pohltit. Z fosilie listu byla vědecky prokázána skutečnost, že tato houba sužovala své hostitele, konkrétně mravence, již před 48 miliony let. Na zkamenělém listu byly totiž objeveny totožné otisky kusadel sevřených v agonii mravence, poslušně plnícího zadání svého smrtícího hosta, jako bývají nacházeny na živých listech i dnes.

Po tisíciletí jsou známy blahodárné účinky této cizopasné houby na lidské zdraví. Dodnes si sběrem a prodejem housenice čínské v himalájském podhůří zajišťují obživu celé vesnice (až 40% HDP oblasti). Vzácná a vyhledávaná léčivá houba má dnes doslova téměř cenu zlata. Skutečně představuje housenice to nejdražší přírodní léčivo na světě (cena se pohybuje mezi $20,000 až $40,000 per kg). Dříve byl tento klenot přírodní medicíny vyhrazen pouze členům čínského císařského dvora. V dnešní době je houba nepoměrně dostupnější mnohem širšímu okruhu pacientů.

Více informací o sezónním sběru Housenice čínské v Himalájích v článku Himálajská Viagra

Cenově dostupnější varianty jsou kultivary průmyslově pěstované na vlastních, za tímto účelem chovaných larvách, či dokonce v umělých substrátech na bázi sóji nebo rýže. Právě zde vyvstává rozdíl mezi odrůdou Cordyceps sinensis a cordyceps militaris. Zatímco housenice čínská pochází ze specifického habitatu vysokých poloh Himalájí a vykazuje proto svérázné vlastnosti v oblasti metabolizace kyslíku, je odrůda C. militaris rozšířená po celém světě. Byla nalezena i na území našeho státu, o čemž svědčí článek Housenice červená (Cordyceps militaris L.) na Jihlavsku.

Obě varianty housenice jsou si velmi podobné, přičemž C. sinensis, který je endemický na Tibetské náhorní plošině výhradně v nadmořské výšce mezi 3000-5200, je již přes 38 milionů let od vzedmutí náhorního plata, adaptovaný na vysokohorské podmínky včetně nedostatku kyslíku v důsledku řidšího vzduchu.

V kontrolovaných podmínkách lze C. sinensis úspěšně pěstovat s jediným nedostatkem, mycelium houby naroste ale nevytvoří plodnici. Rozšířenější druh C. militaris vytváří v umělých podmínkách i plodnice, takže je pro průmyslové účely vhodnější, neboť každá část houby, mycelium i sporokarp přináší vlastní, zdraví prospěšné látky.

Oba druhy nicméně vykazují rozdíly, např. v odlišných antioxidačních vlastnostech ve vztahu k oxidaci bílkovin či tuků, tak jako odlišné schopnosti odbourávat cholesterol, či různé množství nukleosidu adenosinu, (2' -deoxyadenosin, neboli kordycepin). C. sinensis roste při velmi nízkých teplotách (pod 21°C, optimálně 18°C) a v porovnání s ostatními druhy také velmi pomalu.

Uměle kultivované houby obsahují na rozdíl od přírodních exemplářů méně nasycených i nenasycených mastných kyselin (k. olejová, resp. k. palmitová).

Dle Tradiční čínské medicíny má Housenice následující vlastnosti:

- doplňuje esenci ŤING a JANG ledvin, proto se může použít v případech bolestí v bedrech v kolenou, impotenci a předčasné ejakulaci. (Více informací o životní esenci ťing (精 a o významu a funkci ledvin dle čínské tradiční medicíny lze dohledat v příspěvku k položce "Směs Škornice").

Právě v kombinaci s bylinou Škornice šípolistá (Epimedium sagittatum), případně s kořenem Moruše indické (Morinda citrifolia) lze v oblasti ledvin, morku, jater a brány života ming men 命門 dosáhnout nejlepších výsledků.

- doplňuje jin a ČCHI plic a ledvin, proto odstraňuje potíže s dýcháním, rozpouští a transformuje hlen, zastavuje kašel a upravuje dušnost. V tomto případě se často kombinuje se Ženšenem pravým. Housenice má tedy schopnost léčit kašel a dušnost vzniklou z nedostatku ČCHI plic a ledvin

- rozpouští hlen

- posiluje ochrannou ČCHI (wej čchi 卫气)

- zpomaluje stárnutí - doplňuje esenci ledvin ťing a v důsledku toho obnovuje fyzické síly, anemii, kradmé pocení, má anabolické účinky a tím, že doplňuje JANG ledvin, odstraňuje chlad z končetin.

Housenice čínské je bezesporu jednou z nejznámějších a také nejzajímavějších hub vůbec. Číňané ji dokonce považují za rostlinu a živočicha zároveň, neboť spory této houby napadají hmyz, který využijí jako podklad pro svůj vývoj, právě díky tomuto neobvyklému spojení rostlinné a živočišné říše dokáže tato vzácná houba doplnit jak jangovou, tak i jinovou energii.

Podle stávajících lékařských studií se housenice může, používá k regulaci vysokého tlaku, zlepšení činnosti srdce a cév. Podporuje dýchání a zlepšuje činnost plic, používá se tedy i k léčbě astmatu. Zmírňuje únavu a celkově zvyšuje tělesnou a duševní odolnost a výdrž, i schopnost snášet stres. Prokázán je také pozitivní vliv na činnost jater a ledvin.

Upozornění: Produkt není určený jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujete denní dávkování. Nevystavujete přímému slunečnímu záření. Není určeno pro děti. Není určeno pro těhotné a kojící ženy. Skladujte v suchu a temnu při pokojové teplotě mimo dosah dětí.

Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tvrzení, která by naznačovala, že tyto mají léčebné vlastnosti. Proto je zdánlivý popis léčebných vlastností uveden výhradně z pohledu tradičního léčitelství v zájmu antropologickém a etnografickém. Není účelem tohoto textu, jakkoliv komentovat soudnost zmíněného Nařízení. Z pohledu platné evropské legislativy proto veškeré zde uvedené potraviny a doplňky stravy žádné léčebné vlastnosti nevykazují.

Odkazy na vědecké studie

Ahn YJ, et al. Cordycepin: selective growth inhibitor derived from liquid culture of Cordyceps militaris against Clostridium spp . J Agric Food Chem. (2000)

Akaki J, Matsui Y, Kojima H, Nakajima S, Kamei K, Tamesada M. Structural analysis of monocyte activation constituents in cultured mycelia of Cordyceps sinensis. Fitoterapia. 2009;80:182-7. [PubMed]

Au D, Wang L, Yang D, Mok DK, Chan AS, Xu H. Application of microscopy in authentication of valuable Chinese medicine I-Cordyceps sinensis, its counterfeits, and related products. Microsc Res Tech. 2012;75:54-64. [PubMed]

Balon TW, Jasman AP, Zhu JS. A fermentation product of Cordyceps sinensis increases whole-body insulin sensitivity in rats. J Altern Complement Med. 2002;8:315-23. [PubMed]

Barseghyan GS, Holliday JC, Price TC, Madison LM, Wassert SP. Growth and cultural-morphological characteristics of vegetative mycelia of medicinal caterpillar fungus Ophiocordyceps sinensis GH Sung et al. (Ascomycetes) Isolates from Tibetan Plateau (PR China) Int J Med Mushrooms. 2011;13:565-81. [PubMed]

Bok JW, Lermer L, Chilton J, Klingeman HG, Towers GH. Antitumor sterols from the mycelia of Cordyceps sinensis. Phytochemistry. 1999;51:891-8. [PubMed]

Bommareddy A, et al. Atg5 regulates phenethyl isothiocyanate-induced autophagic and apoptotic cell death in human prostate cancer cells . Cancer Res. (2009)

Canney S. Cordyceps sinensis animal, vegetable or both? J Chin Med. 2006;80:43-9.

Cannon PF, Hywel-Jones NL, Maczey N, Norbu L, Tshitila, Samdup T, et al. Steps towards sustainable harvest of Ophiocordyceps sinensis in Bhutan. Biodivers Conserv. 2009;18:2263-81.

Cao L, Ye Y, Han R. Fruiting Body Production of the Medicinal Chinese Caterpillar Mushroom, Ophiocordyceps sinensis (Ascomycetes), in Artificial Medium. Int J Med Mushrooms. 2015; 17(11):1107-12.

Colson SN, et al. Cordyceps sinensis- and Rhodiola rosea-based supplementation in male cyclists and its effect on muscle tissue oxygen saturation . J Strength Cond Res. (2005)

CUNNINGHAM KG, et al. Cordycepin, a metabolic product isolated from cultures of Cordyceps militaris (Linn.) Link . Nature. (1950)

Das SK, et al. Medicinal uses of the mushroom Cordyceps militaris: current state and prospects . Fitoterapia. (2010)

Das SK, Masuda M, Sakurai A, Sakakibara M. Medicinal uses of the mushroom Cordyceps militaris: Current state and prospects. Fitoterapia. 2010;81:961-8. [PubMed]

Ding C, Tian P, Jia L, Li Y, Ding X, Xiang H, et al. The synergistic effects of C. sinensis with CsA in preventing allograft rejection. Front Biosci. 2009;14:3864-71. [PubMed]

Ding C, Tian PX, Xue W, Ding X, Yan H, Pan X, et al. Efficacy of Cordyceps sinensis in long term treatment of renal transplant patients. Front Biosci (Elite Ed) 2011;3:301-7. [PubMed]

Ding C1, et al. The synergistic effects of C. Sinensis with CsA in preventing allograft rejection . Front Biosci (Landmark Ed). (2009)

Dong C, Yao Y. Isolation, characterization of melanin derived from Ophiocordyceps sinensis, an entomogenous fungus endemic to the Tibetan Plateau. J Biosci Bioeng. 2012;113:474-9. [PubMed]

Dong CH, Yao YJ. Comparison of some metabolites among cultured mycelia of medicinal fungus, Ophiocordyceps sinensis (Ascomycetes) from different geographical regions. Int J Med Mushrooms. 2010;12:287-97.

Dong CH, Yao YJ. In vitro evaluation of antioxidant activities of aqueous extracts from natural and cultured mycelia of Cordyceps sinensis. Lebenson Wiss Technol. 2008;41:669-77.

Dong CH, Yao YJ. Nutritional requirements of mycelial growth of Cordyceps sinensis in submerged culture. J Appl Microbiol. 2005;99:483-92. [PubMed]

Dong CH, Yao YJ. On the reliability of fungal materials used in studies on Ophiocordyceps sinensis. J Ind Microbiol Biotechnol. 2011;38:1027-35. [PubMed]

Dong JZ, et al. Composition and distribution of the main active components in selenium-enriched fruit bodies of Cordyceps militaris link . Food Chem. (2013)

Dong JZ, Lei C, Ai XR, Wang Y. Selenium enrichment on Cordyceps militaris link and analysis on its main active components. Appl Biochem Biotechnol. 2012;166:1215-24. [PubMed]

El Ashry FE, Mahmoud MF, El Maraghy NN, Ahmed AF. Effect of Cordyceps sinensis and taurine either alone or in combination on streptozotocin induced diabetes. Food Chem Toxicol. 2012;50:1159-65. [PubMed]

Feng K, Wang S, Hu DJ, Yang FQ, Wang HX, Li SP. Random amplified polymorphic DNA (RAPD) analysis and the nucleosides assessment of fungal strains isolated from natural Cordyceps sinensis. J Pharm Biomed Anal. 2009;50:522-6. [PubMed]

Gong MF, Xu JP, Chu ZY, Luan J. Effect of Cordyceps sinensis sporocarp on learning-memory in mice. Zhong Yao Cai. 2011;34:1403-5. [PubMed]

Gu YX, et al. Antioxidant activity of natural and cultural Cordyceps sp. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi; 32: 1028-1031. (2007)

Guo J, Li C, Wang J, Liu Y, Zhang J. Vanadium-enriched Cordyceps sinensis, a contemporary treatment approach to both diabetes and depression in rats. Evid Based Complement Alternat Med 2011. 2011 450316. [PMC free article] [PubMed]

Guo JY, Han CC, Liu YM. A contemporary treatment approach to both diabetes and depression by Cordyceps sinensis, rich in vanadium. Evid Based Complement Alternat Med. 2010;7:387-9. [PMC free article] [PubMed]

Guo SM, Zhong F, Zhou Q, Lu Y, Hao X, Wang WM, et al. Renal protective effect of Cordyceps sinensis on 5/6 nephrectomy-induced renal fibrosis in rats. J Shanghai Jiaotong Univ. 2012;32:1-8.

Han ES, Oh JY, Park HJ. Cordyceps militaris extract suppresses dextran sodium sulfate-induced acute colitis in mice and production of inflammatory mediators from macrophages and mast cells . J Ethnopharmacol. (2011)

Hao JJ, Cheng Z, Liang HH, Yang XL, Li S, Zhou TS, et al. Genetic differentiation and distributing pattern of Cordyceps sinensis in China revealed by rDNA ITS sequences. Chin Tradit Herb Drugs. 2009;40:112-6.

Hao L, Wang Q, Kobayashi M, Tamesada M, Wang HJ. Effectiveness of Cordyceps sinensis alone or in combination with chemotherapy in patients with non-small cell lung cancer. Biotherapy. 2008;22:345-9.

Hao L, Wang Q, Wang B, Wang HJ. Clinical observation of Cordyceps combined with NP regimen in treatment of advanced non-small cell lung cancer. J Dalian Med Univ. 2007;29:563-5.

Holliday JC, Cleaver M. Medicinal value of the caterpillar fungi species of the genus Cordyceps (Fr.) link (Ascomycetes). A review. Int J Med Mushrooms. 2008;10:219-34.

Hsieh C, Tsai MJ, Hsu TH, Chang DM, Lo CT. Medium optimization for polysaccharide production of Cordyceps sinensis. Appl Biochem Biotechnol. 2005;120:145-57. [PubMed]

Hsu CC, et al. In vivo and in vitro stimulatory effects of Cordyceps sinensis on testosterone production in mouse Leydig cells . Life Sci. (2003)

Hsu CC, et al. Regulatory mechanism of Cordyceps sinensis mycelium on mouse Leydig cell steroidogenesis . FEBS Lett. (2003)

Hsu TH, Shiao LH, Hsieh C, Chang DM. A comparison of the chemical composition and bioactive ingredients of the Chinese medicinal mushroom DongChongXiaCao, its counterfeit and mimic, and fermented mycelium of Cordyceps sinensis. Food Chem. 2002;78:463-9.

Hu Z, Ye M, Xia L, Tu W, Li L, Zou G. Purification and characterization of an antibacterial protein from the cultured mycelia of Cordyceps sinensis. Wuhan Da Xue Xue Bao Zi Ran Ke Xue Ban. 2006;11:709-14.

Huang BM, et al. Effects of Cordyceps sinensis on testosterone production in normal mouse Leydig cells . Life Sci. (2001)

Huang BM, Hsiao KY, Chuang PC, Wu MH, Pan HA, Tsai SJ. Upregulation of steroidogenic enzymes and ovarian 17β-estradiol in human granulosa-lutein cells by Cordyceps sinensis Mycelium. Biol Reprod. 2004;70:1358-64. [PubMed]

Huang H, et al. Inhibitory effects of cordyceps extract on growth of colon cancer cells. Zhong Yao Cai; 30: 310-313. (2007)

Huang L, Li Q, Chen Y, Wang X, Zhou X. Determination and analysis of cordycepin and adenosine in the products of Cordyceps spp. Afr J Microbiol Res. 2009;3:957-61.

Huang YL, et al. In vivo stimulatory effect of Cordyceps sinensis mycelium and its fractions on reproductive functions in male mouse . Life Sci. (2004)

Huang YL, Leu SF, Liu BC, Sheu CC, Huang BM. In vivo stimulatory effect of Cordyceps sinensis mycelium and its fractions on reproductive functions in male mouse. Life Sci. 2004;75:1051-62. [PubMed]

Huang Z, Jin J, Tong X, Yang Q, Gu B, Wang J, et al. The immunomodulatory effects of Cordyceps sinensis on dendritic cells derived from chronic myelogenous leukemia (CML) J Med Plant Res. 2011;5:5925-32.

Huang ZJ, Ji H, Li P, Xie L, Zhao XC. Hypoglycemic effect and mechanism of polysaccharides from cultured mycelium of Cordyceps sinensis. J China Pharm Univ. 2002;33:51-4.

Hui MY, et al. Comparison of protective effects between cultured Cordyceps militaris and natural Cordyceps sinensis against oxidative damage. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 54: 3132-3138. (2006)

Hui PK, et al. Cordyceps sinensis improved post-SARS pulmonary fibrosis. Hua Xia Yi Yao; 3: 172-176. (2006)

Hui-Chen Lo, Chienyan Hsieh, Fang-Yi Lin, Tai-Hao Hsu. A Systematic Review of the Mysterious Caterpillar Fungus Ophiocordyceps sinensis in Dong-ChongXiaCao (冬蟲夏草 Dōng Chóng Xià Cǎo) and Related Bioactive Ingredients. J Tradit Complement Med. 2013 Jan-Mar; 3(1): 16-32. doi: 10.4103/2225-4110.106538 PMCID: PMC3924981

Cha SH, Kim JC, Lim JS, Yoon CS, Koh JH, Chang HI, et al. Morphological characteristics of Cordyceps sinensis 16 and production of mycelia and exo-biopolymer from molasses in submerged culture. J Ind Engg Chem. 2006;12:115-20.

Cha SH, Lim JS, Yoon CS, Koh JH, Chang HI, Kim SW. Production of mycelia and exo-biopolymer from molasses by Cordyceps sinensis 16 in submerged culture. Bioresour Technol. 2007;98:165-8. [PubMed]

Chai JJ, Chen YP, Rui HL. Effects of Hirsutella sinensis on TGF-beta1 and Snail expressions and transdifferentiation of tubular epithelial-myofibroblast in renal tissue of rats with chronic aristolochic acid nephropathy. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 2009;29:325-9. [PubMed]

Chang HM, But PPH (eds.) Pharmacology and Applications of Chinese Materia Medica, vol. 1. Philadelphia, PA: World Scientific, 1986. pp. 410-413.

Chang Y, et al. Effect of Cordyceps militaris supplementation on sperm production, sperm motility and hormones in Sprague-Dawley rats . Am J Chin Med. (2008)

Chen J, Chen T, ed. Chinese Medical Herbology and Pharmacology. Art of Medicine Press, 2004; 883-885.

Chen J, Lee S, Cao Y, Peng Y, Winkler D, Yang D. Ethnomycological use of medicinal chinese caterpillar fungus, Ophiocordyceps sinensis (Berk.) G. H. Sung et al. (ascomycetes) in Northern Yunnan Province, SW China. Int J Med Mushrooms. 2010;12:427-34.

Chen J, Zhang W, Lu T, Li J, Zheng Y, Kong L. Morphological and genetic characterization of a cultivated Cordyceps sinensis fungus and its polysaccharide component possessing antioxidant property in H22 tumor-bearing mice. Life Sci. 2006;78:2742-8. [PubMed]

Chen JL, Chen YC, Yang SH, Ko YF, Chen SY. Immunological alterations in lupus-prone autoimmune (NZB/NZW) F1 mice by mycelia Chinese medicinal fungus Cordyceps sinensis-induced redistributions of peripheral mononuclear T lymphocytes. Clin Exp Med. 2009;9:277-84. [PubMed]

Chen LC, Hseu RS, Guo JH. Determination of ergosterol and its derivatives in Cordyceps sinensis-associated products by high performance liquid chromatography and liquid chromatography-mass spectrometry. Chin J Anal Chem. 2011;39:1380-6.

Chen M, Cheung FW, Chan MH, Hui PK, Ip SP, Ling YH, et al. Protective roles of Cordyceps on lung fibrosis in cellular and rat models. J Ethnopharmacol. 2012;143:448-54. [PubMed]

Chen S, et al. Effect of Cs-4 (Cordyceps sinensis) on exercise performance in healthy older subjects: a double-blind, placebo-controlled trial . J Altern Complement Med. (2010)

Chen S, Li Z, Krochmal R, Abrazado M, Kim W, Cooper CB. Effect of Cs-4® (Cordyceps sinensis) on exercise performance in healthy older subjects: A double-blind, placebo-controlled trial. J Altern Complement Med. 2010;16:585-90. [PMC free article] [PubMed]

Chen S, Yin D, Li L, Zha X, Shuen J, Zhama C. Resources and distribution of Cordyceps sinensis in Naqu Tibet. Zhong Yao Cai. 2000;23:673-5. [PubMed]

Chen SD, Lin SY, Lai YS, Cheng YH. Effect of Cordyceps sinensis adlay fermentative products on antioxidant activities and macrophage functions. Taiwan J Agric Chem Food Sci. 2008;46:223-33.

Chen SY, Ho KJ, Hsieh YJ, Wang LT, Mau JL. Contents of lovastatin, γ-aminobutyric acid and ergothioneine in mushroom fruiting bodies and mycelia. LWT - Food Sci Technol. 2012;47:274-8.

Chen W, Zhang W, Shen W, Wang K. Effects of the acid polysaccharide fraction isolated from a cultivated Cordyceps sinensis on macrophages in vitro. Cell Immunol. 2010;262:69-74. [PubMed]

Chen Y, Chen YC, Lin YT, Huang SH, Wang SM. Cordycepin induces apoptosis of CGTH W-2 thyroid carcinoma cells through the calcium-calpain-caspase 7-PARP pathway. J Agric Food Chem. 2010;58:11645-52. [PubMed]

Chen YC, Huang BM. Regulatory mechanisms of Cordyceps sinensis on steroidogenesis in MA-10 mouse ley dig tumor cells. Biosci Biotechnol Biochem. 2010;74:1855-9. [PubMed]

Chen YC, Huang YL, Huang BM. Cordyceps sinensis mycelium activates PKA and PKC signal pathways to stimulate steroidogenesis in MA-10 mouse Leydig tumor cells. Int J Biochem Cell Biol. 2005;37:214-23. [PubMed]

Chen YQ, Hu B, Xu F, Zhang W, Zhou H, Qu LH. Genetic variation of Cordyceps sinensis, a fruit-body-producing entomopathogenic species from different geographical regions in China. FEMS Microbiol Lett. 2004;230:153-8. [PubMed]

Chen YQ, Wang N, Qu LH, Li TH, Zhang WM. Determination of the anamorph of Cordyceps sinensis inferred from the analysis of the ribosomal DNA internal transcribed spacers and 5.8S rDNA. Biochem Syst Ecol. 2001;29:597-607. [PubMed]

Chen YQ, Wang N, Zhou H, Qu LH. Differentiation of medicinal Cordyceps species by rDNA ITS sequence analysis. Planta Med. 2002;68:635-9. [PubMed]

Cheng Q. Effect of Cordyceps sinensis on cellular immunity in rats with chronic renal insufficiency. Zhonghua Yi Xue Za Zhi. 1992;72:27-9. 63. [PubMed]

Cheng Z, Geng Y, Liang H, Yang X, Li S, Zhu Y, et al. Phylogenetic relationships of host insects of Cordyceps sinensis inferred from mitochondrial cytochrome b sequences. Prog Nat Sci. 2007;17:789-97.

Cheung JK, Li J, Cheung AW, Zhu Y, Zheng KY, Bi CW, et al. Cordysinocan, a polysaccharide isolated from cultured Cordyceps, activates immune responses in cultured T-lymphocytes and macrophages: Signaling cascade and induction of cytokines. J Ethnopharmacol. 2009;124:61-8. [PubMed]

Chiou WF, Chang PC, Chou CJ, Chen CF. Protein constituent contributes to the hypotensive and vasorelaxant activities of Cordyceps sinensis. Life Sci. 2000;66:1369-76. [PubMed]

Chiou YL, Lin CY. The extract of Cordyceps sinensis inhibited airway inflammation by blocking NF-κB activity. Inflammation. 2012;35:985-93. [PubMed]

Chiu JH. Cordyceps sinensis increases the expression of major histocompatibility complex class ii antigens on human hepatoma cell line HA22T/VGH Cells. Am J Chin Med. 1998;26:159-70. [PubMed]

Choi JW, et al. Enhancement of anti-complementary and radical scavenging activities in the submerged culture of Cordyceps sinensis by addition of citrus peel . Bioresour Technol. (2010)

Choi JW, Ra KS, Kim SY, Yoon TJ, Yu KW, Shin KS, et al. Enhancement of anti-complementary and radical scavenging activities in the submerged culture of Cordyceps sinensis by addition of citrus peel. Bioresour Technol. 2010;101:6028-34. [PubMed]

Choi S, et al. Cordycepin-induced apoptosis and autophagy in breast cancer cells are independent of the estrogen receptor . Toxicol Appl Pharmacol. (2011)

Ikeda R, Nishimura M, Sun Y, Wada M, Nakashima K. Simple HPLC-UV determination of nucleosides and its application to the authentication of Cordyceps and its allies. Biomed Chromatogr. 2008;22:630-6. [PubMed]

Ji DB, et al. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract . Phytother Res. (2009)

Ji DB, Ye J, Li CL, Wang YH, Zhao J, Cai SQ. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. 2009;23:116-22. [PubMed]

Ji H, Tu HH, Li NS, Liu GQ. Study on hypoglycemic activity of alkaline extract from cultural mycelium of Cordyceps sinensis. Chin Pharmacol Bull. 1993;9:386-9.

Ji NF, Yao LS, Li Y, He W, Yi KS, Huang M. Polysaccharide of Cordyceps sinensis enhances cisplatin cytotoxicity in non-small cell lung cancer H157 cell line. Integr Cancer Ther. 2011;10:359-67. [PubMed]

Jia JM, Ma XC, Wu CF, Wu LJ, Hu GS. Cordycedipeptide A, a new cyclodipeptide from the culture liquid of Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. Chem Pharm Bull. 2005;53:582-3. [PubMed]

Jia JM, Tao HH, Feng BM. Cordyceamides A and B from the culture liquid of Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. Chem Pharm Bull (Tokyo) 2009;57:99-101. [PubMed]

Jiang J, Sliva D. Novel medicinal mushroom blend suppresses growth and invasiveness of human breast cancer cells . Int J Oncol. (2010)

Jiang Y, Yao YJ. Names related to Cordyceps sinensis anamorph. Mycotaxon. 2002;84:245-54.

Jin C, Wu X, Chen G. Clinical application of Jinshuibao capsule. Cap Med. 2005;12:42-3.

Jin CY, Kim GY, Choi YH. Induction of apoptosis by aqueous extract of Cordyceps militaris through activation of caspases and inactivation of Akt in human breast cancer MDA-MB-231 Cells . J Microbiol Biotechnol. (2008)

Jones K. Cordyceps: Tonic Food of Ancient China. Seattle, WA: Sylvan Press, Inc., 1997.

Jordan JL, Nowak A, Lee TD. Activation of innate immunity to reduce lung metastases in breast cancer . Cancer Immunol Immunother. (2010)

Jordan JL, Nowak A, Lee TD. Activation of innate immunity to reduce lung metastases in breast cancer. Cancer Immunol Immunother. 2010;59:789-97. [PubMed]

Jordan JL, Sullivan AM, Lee TD. Immune activation by a sterile aqueous extract of Cordyceps sinensis: Mechanism of action. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2008;30:53-70. [PubMed]

Jordan JL1, Hirsch GM, Lee TD. C. sinensis ablates allograft vasculopathy when used as an adjuvant therapy with cyclosporin A . Transpl Immunol. (2008)

Jung SH, Lee YS, Lim SS, Kim YS, Lee S, Shin KH. Hepatoprotective and antioxidant capacities of Paecilomyces japonica and Cordyceps sinensis in rats with CCl 4 -induced hepatic injury. Korean J Hortic Sci. 2009;27:668-72.

Kan WC, Wang HY, Chien CC, Li SL, Chen YC, Chang LH, et al. Effects of extract from solid-state fermented Cordyceps sinensis on type 2 diabetes mellitus. Evid Based Complement Alternat Med. 2012:1-10. [PMC free article] [PubMed]

Kawanishi T, Ikeda-Dantsuji Y, Nagayama A. Effects of two basidiomycete species on interleukin 1 and interleukin 2 production by macrophage and T cell lines. Immunobiology. 2010 215516-20. [PubMed]

Kiho T, Hui J, Yamane A, Ukai S. Polysaccharides in Fungi. XXXII. Hypoglycemic activity and chemical properties of a polysaccharide from the cultural mycelium of Cordyceps sinensis. Biol Pharm Bull. 1993;16:1291-3. [PubMed]

Kiho T, Ookubo K, Usui S, Ukai S, Hirano K. Structural features and hypoglycemic activity of a polysaccharide (CS- F10) from the cultured mycelium of Cordyceps sinensis. Biol Pharm Bull. 1999;22:966-70. [PubMed]

Kiho T, Yamane A, Hui J, Usui S, Ukai S. Polysaccharides in fungi.XXXVI. 1 Hypoglycemic activity of a polysaccharide (CS-F30) from the cultural mycelium of Cordyceps sinensis and its effect on glucose metabolism in mouse liver. Biol Pharm Bull. 1996;19:294-6. [PubMed]

Kim SD. Isolation, structure and cholesterol esterase inhibitory activity of a polysaccharide, PS-A, from Cordyceps sinensis. J Appl Biol Chem. 2010;53:784-9.

Kinjo N, Zang M. Morphological and phylogenetic studies on Cordyceps sinensis distributed in southwestern China. Mycoscience. 2001;42:567-74.

Ko WS, Hsu SL, Chyau CC, Chen KC, Peng RY. Compound Cordyceps TCM-700C exhibits potent hepatoprotective capability in animal model. Fitoterapia. 2010;81:1-7. [PubMed]

Koh JH, et al. Antifatigue and antistress effect of the hot-water fraction from mycelia of Cordyceps sinensis . Biol Pharm Bull. (2003)

Koh JH, Kim JM, Chang UJ, Suh HJ. Hypocholesterolemic effect of hot-water extract from mycelia of Cordyceps sinensis. Biol Pharm Bull. 2003;26:84-7. [PubMed]

Koh JH, Yu KW, Suh HJ, Choi YM, Ahn TS. Activation of macrophages and the intestinal immune system by an orally administered decoction from cultured mycelia of Cordyceps sinensis. Biosci Biotechnol Biochem. 2002;66:407-11. [PubMed]

Kubo E, Sato A, Yoshikawa N, Kagota S, Shinozuka K, Nakamura K. Effect of Cordyceps sinensis on TIMP-1 secretion from mouse melanoma cell. Cent Eur J Biol. 2012;7:167-71.

Kubo E, Yoshikawa N, Kunitomo M, Kagota S, Shinozuka K, Nakamura K. Inhibitory effect of Cordyceps sinensis on experimental hepatic metastasis of melanoma by suppressing tumor cell invasion. Anticancer Res. 2010;30:3429-33. [PubMed]

Kumar R, Negi PS, Singh B, Ilavazhagan G, Bhargava K, Sethy NK. Cordyceps sinensis promotes exercise endurance capacity of rats by activating skeletal muscle metabolic regulators. J Ethnopharmacol. 2011;136:260-6. [PubMed]

Kuo CF, Chen CC, Lin CF, Jan MS, Huang RY, Luo YH, et al. Abrogation of streptococcal pyrogenic exotoxin B-mediated suppression of phagocytosis in U937 cells by Cordyceps sinensis mycelium via production of cytokines. Food Chem Toxicol. 2007;45:278-85. [PubMed]

Kuo CF, Chen CC, Luo YH, Huang RY, Chuang WJ, Sheu CC, et al. Cordyceps sinensis mycelium protects mice from group A Streptococcal infection. J Med Microbiol. 2005;54:795-802. [PubMed]

Kuo MC, et al. Immunomodulatory effect of exo-polysaccharides from submerged cultured Cordyceps sinensis: enhancement of cytokine synthesis, CD11b expression, and phagocytosis. Applied Microbiology and Biotechnology; 75:769-775. (2007)

Kuo MC, Chang CY, Cheng TL, Wu MJ. Immunomodulatory effect of exo-polysaccharides from submerged cultured Cordyceps sinensis: Enhancement of cytokine synthesis, CD11b expression, and phagocytosis. Appl Microbiol Biotechnol. 2007;75:769-75. [PubMed]

Kuo YC, et al. Regulation of bronchoalveolar lavage fluids cell function by the immunomodulatory agents from Cordyceps sinensis. Life Science; 68: 1067-1082. (2001)

Kuo YC, Lin CY, Tsai WJ, Wu CL, Chen CF, Shiao MS. Growth inhibitors against tumor cells in Cordyceps sinensis other than cordycepin and polysaccharides. Cancer Invest. 1994;12:611-5. [PubMed]

Kuo YC, Tsai WJ, Shiao MS, et al. Cordyceps sinensis as an immunomodulatory agent. American Journal of Chinese Medicine 1996;24:111-125.

Kuo YC, Tsai WJ, Shiao MS, Chen CF, Lin CY. Cordyceps sinensis as an immunomodulatory agent. Am J Chin Med. 1996;24:111-25. [PubMed]

Kuo YC, Tsai WJ, Wang JY, Chang SC, Lin CY, Shiao MS. Regulation of bronchoalveolar lavage fluids cell function by the immunomodulatory agents from Cordyceps sinensis. Life Sci. 2001;68:1067-82. [PubMed]

Lee EJ, Kim WJ, Moon SK. Cordycepin suppresses TNF-alpha-induced invasion, migration and matrix metalloproteinase-9 expression in human bladder cancer cells . Phytother Res. (2010)

Lee JS, et al. Study of macrophage activation and structural characteristics of purified polysaccharide from the fruiting body of Cordyceps militaris . J Microbiol Biotechnol. (2010)

Lee SJ, et al. Cordycepin causes p21WAF1-mediated G2/M cell-cycle arrest by regulating c-Jun N-terminal kinase activation in human bladder cancer cells . Arch Biochem Biophys. (2009)

Lei N, Du SS, Ni XM, Zhang WS, Guo ER, Li Q. Determination of nucleosides in natural Cordyceps sinensis and cultured Cordyceps by RP-HPLC. Chin Pharm J. 2006;41:948-51.

Leu SF, et al. The in vivo and in vitro stimulatory effects of cordycepin on mouse leydig cell steroidogenesis . Biosci Biotechnol Biochem. (2011)

Leu SF, Chien CH, Tseng CY, Kuo YM, Huang BM. The in vivo effect of Cordyceps sinensis mycelium on plasma corticosterone level in male mouse. Biol Pharm Bull. 2005;28:1722-5. [PubMed]

Leu SF, Poon SL, Pao HY, Huang BM. The in vivo and in vitro stimulatory effects of cordycepin on mouse Leydig cell steroidogenesis. Biosci Biotechnol Biochem. 2011;75:723-31. [PubMed]

Leung PH, Wu JY. Effects of ammonium feeding on the production of bioactive metabolites (cordycepin and exopolysaccharides) in mycelial culture of a Cordyceps sinensis fungus. J Appl Microbiol. 2007;103:1942-9. [PubMed]

Leung PH, Zhao S, Ho KP, Wu JY. Chemical properties and antioxidant activity of exopolysaccharides from mycelial culture of Cordyceps sinensis fungus Cs-HK1. Food Chem. 2009;114:1251-6.

Li C, et al. Fast determination of adenosine and cordycepin in Cordyceps and its deserted solid medium . Se Pu. (2012)

Li C, Li Z, Fan M, Cheng W, Long Y, Ding T, et al. The composition of Hirsutella sinensis, anamorph of Cordyceps sinensis. J Food Compost Anal. 2006;19:800-5.

Li CY, Chiang CS, Tsai ML, Hseu RS, Shu WY, Chuang CY, et al. Two-sided effect of Cordyceps sinensis on dendritic cells in different physiological stages. J Leukoc Biol. 2009;85:987-95. [PubMed]

Li FH, et al. Effects of Cordyceps sinensis on dimethylnitrosamine-induced liver fibrosis in rats. Zhong Xi Yi Jie He Xue Bao; 4: 514-517. (2006)

Li FH, Liu P, Xiong WG, Xu GF. Effects of Cordyceps sinensis on dimethylnitrosamine-induced liver fibrosis in rats. Zhong Xi Yi Jie He Xue Bao. 2006;4:514-7. [PubMed]

Li HP, Hu Z, Yuan JL, Fan HD, Chen W, Wang SJ, et al. A novel extracellular protease with fibrinolytic activity from the culture supernatant of Cordyceps sinensis: Purification and characterization. Phytother Res. 2007;21:1234-41. [PubMed]

Li J, Feng CQ, Ni XM, Zhang WS. Determination of nucleosides of natural Cordyceps sinensis in Qinghai Province by capillary electrophoresis. Chin Pharm J. 2008;43:1105-7.

Li R, Jiang XL, Guan HS. Optimization of mycelium biomass and exopolysaccharides production by Hirsutella sp in submerged fermentation and evaluation of exopolysaccharides antibacterial activity. Afr J Biotechnol. 2010;9:196-203.

Li SP, et al. Anti-oxidation activity of different types of natural Cordyceps sinensis and cultured Cordyceps mycelia . Phytomedicine. (2001)

Li SP, Li P, Dong TTX, Tsim KW. Anti-oxidation activity of different types of natural Cordyceps sinensis and cultured Cordyceps mycelia. Phytomedicine. 2001;8:207-12. [PubMed]

Li SP, Su ZR, Dong TTX, Tsim KW. The fruiting body and its caterpillar host of Cordyceps sinensis show close resemblance in main constituents and anti-oxidation activity. Phytomedicine. 2002;9:319-24. [PubMed]

Li SP, Yang FQ, Tsim KW. Quality control of Cordyceps sinensis, a valued traditional Chinese medicine. J Pharm Biomed Anal. 2006;41:1571-84. [PubMed]

Li SP, Zhang GH, Zeng Q, Huang ZG, Wang YT, Dong TT, et al. Hypoglycemic activity of polysaccharide, with antioxidation, isolated from cultured Cordyceps mycelia. Phytomedicine. 2006;13:428-33. [PubMed]

Li SP, Zhao KJ, Ji ZN, Song ZH, Dong TT, Lo CK, et al. A polysaccharide isolated from Cordyceps sinensis, a traditional Chinese medicine, protects PC12 cells against hydrogen peroxide-induced injury. Life Sci. 2003;73:2503-13. [PubMed]

Li XT, et al. Protective effects on mitochondria and anti-aging activity of polysaccharides from cultivated fruiting bodies of Cordyceps militaris . Am J Chin Med. (2010)

Li Y, Wang XL, Jiao L, Jiang Y, Li H, Jiang SP, et al. A survey of the geographic distribution of Ophiocordyceps sinensis. J Microbiol. 2011;49:913-9. [PubMed]

Li Y, Xue WJ, Tian PX, Ding XM, Yan H, Pan XM, et al. Clinical Application of Cordyceps sinensis on Immunosuppressive Therapy in Renal Transplantation. Transplant Proc. 2009;41:1565-9. [PubMed]

Li Y1, et al. Clinical application of Cordyceps sinensis on immunosuppressive therapy in renal transplantation . Transplant Proc. (2009)

Liang HH, Cheng Z, Yang XL, Li S, Ding ZQ, Zhou TS, et al. Genetic diversity and structure of Cordyceps sinensis populations from extensive geographical regions in China as revealed by inter-simple sequence repeat markers. J Microbiol. 2008;46:549-56. [PubMed]

Lim L, Lee C, Chang E. Optimization of solid state culture conditions for the production of adenosine, cordycepin, and D-mannitol in fruiting bodies of medicinal caterpillar fungus Cordyceps militaris (L.:Fr.) Link (Ascomycetes) Int J Med Mushrooms. 2012;14:181-7. [PubMed]

Lin CC, Pumsanguan W, Koo MM, Huang HB, Lee MS. Radiation protective effects of Cordyceps sinensis in blood cells. Tzu Chi Med J. 2007;19:226-32.

Lin CY, Ku FM, Kuo YC, Chen CF, Chen WP, Chen A, et al. Inhibition of activated human mesangial cell proliferation by the natural product of Cordyceps sinensis (H1-A): An implication for treatment of iga mesangial nephropathy. Transl Res. 1999;133:55-63. [PubMed]

Lin XX, Xie QM, Shen WH, Chen Y. Effects of fermented Cordyceps powder on pulmonary function in sensitized guinea pigs and airway inflammation in sensitized rats. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2001;26:624-5. [PubMed]

Ling JY, et al. Measurement of cordycepin and adenosine in stroma of Cordyceps sp. by capillary zone electrophoresis (CZE) . J Biosci Bioeng. (2002)

Liu F, Wu XL, Chen SJ, Yin DH, Zeng W, Zhong GY. Advances in studies on artificial culture of Cordyceps sinensis. Chin Tradit Herb Drugs. 2007;38:302-5.

Liu WC, Chuang WL, Tsai ML, Hong JH, Mcbride WH, Chiang CS. Cordyceps sinensis health supplement enhances recovery from taxol-induced leukopenia. Exp Biol Med. 2008;233:447-55. [PMC free article] [PubMed]

Liu WC, Wang SC, Tsai ML, Chen MC, Wang YC, Hong JH, et al. Protection against radiation-induced bone marrow and intestinal injuries by Cordyceps sinensis, a Chinese herbal medicine. Radiat Res. 2006;166:900-7. [PubMed]

Liu YK, Shen W. Inhibitive effect of Cordyceps sinensis on experimental hepatic fibrosis and its possible mechanism. World J Gastroenterol. 2003;9:529-33. [PMC free article] [PubMed]

Liu YS, Wu JY. EVects of Tween 80 and pH on mycelial pellets and exopolysaccharide production in liquid culture of a medicinal fungus. J Ind Microbiol Biotechnol. 2012;39:623-8. [PubMed]

Liu Z, Li P, Zhao D, Tang H, Guo J. Anti-inflammation effects of Cordyceps sinensis mycelium in focal cerebral ischemic injury rats. Inflammation. 2011;34:639-44. [PubMed]

Liu Z, Li P, Zhao D, Tang H, Guo J. Protective effect of extract of Cordyceps sinensis in middle cerebral artery occlusion-induced focal cerebral ischemia in rats. Behav Brain Funct. 2010;6:61. [PMC free article] [PubMed]

Liu ZY, Liang ZQ, Liu AY, Yao YJ, Hyde KD, Yu ZN. Molecular evidence for teleomorph-anamorph connections in Cordyceps based on ITS-5.8S rDNA sequences. Mycol Res. 2002;106:1100-8.

Liu ZY, Yao YJ, Liang ZQ, Liu AY, Pegler DN, Chase MW. Molecular evidence for the anamorph-teleomorph connection in Cordyceps sinensis. Mycol Res. 2001;105:827-32.

Lo HC, Hsu TH, Tu ST, Lin KC. Anti-hyperglycemic activity of natural and fermented Cordyceps sinensis in rats with diabetes induced by nicotinamide and streptozotocin. Am J Chin Med. 2006;34:819-32. [PubMed]

Lo HC, Tu ST, Lin KC, Lin SC. The anti-hyperglycemic activity of the fruiting body of Cordyceps in diabetic rats induced by nicotinamide and streptozotocin. Life Sci. 2004;74:2897-908. [PubMed]

Manabe N, Azuma Y, Sugimoto M, Uchio K, Miyamoto M, Taketomo N, et al. Effects of the mycelial extract of cultured Cordyceps sinensis on in vivo hepatic energy metabolism and blood flow in dietary hypoferric anaemic mice. Br J Nutr. 2000;83:197-204. [PubMed]

Manabe N, Sugimoto M, Azuma Y, Taketomo N, Yamashita A, Tsuboi H, et al. Effects of the mycelial extract of cultured Cordyceps sinensis on in vivo hepatic energy metabolism in the mouse. Jpn J Pharmacol. 1996;70:85-8. [PubMed]

Marchbank T, Ojobo E, Playford CJ, Playford RJ. Reparative properties of the traditional Chinese medicine Cordyceps sinensis (Chinese caterpillar mushroom) using HT29 cell culture and rat gastric damage models of injury. Br J Nutr. 2011;105:1303-10. [PubMed]

Matsuda H, Akaki J, Nakamura S, Okazaki Y, Kojima H, Tamesada M, et al. Apoptosis-inducing effects of sterols from the dried powder of cultured mycelium of Cordyceps sinensis. Chem Pharm Bull. 2009;57:411-4. [PubMed]

Matsuda H, Akaki J, Nakamura S, Okazaki Y, Kojima H, Tamesada M, et al. Apoptosis-inducing effects of sterols from the dried powder of cultured mycelium of Cordyceps sinensis. Chem Pharm Bull. 2009;57:411-4. [PubMed]

Meena H, Mohsin M, Pandey HK, Negi PS, Ahmed Z. Estimation of cordycepin by improved HPLC method in the natural and cultured mycelia of high medicinal value Himalayan entomogenous fungus Cordyceps sinensis. Electron Environ Agric Food Chem. 2010;9:1598-603.

Mei QB, Tao JY, Gao SB, Xu GC, Chen LM, Su JK. Antiarrhythmic effects of Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 1989;14:616-8. 640. [PubMed]

Morikubo K, Uchida M, Kume A, Tsunoo H, Tajima T, Nagata A. Effect of a mixture of mycelial extract of cultured Cordyceps sinensis and Ayamurasaki anthocyanin on the mental condition of middle-aged people. Jpn Pharmacol Ther. 2005;33:729-34.

Nagata A, Tajima T, Uchida M. Supplemental anti-fatigue effects of Cordyceps sinensis (Tochu-Kaso) extract powder during three stepwise exercise of human. Jpn J Phys Fitness Sports Med. 2006;55:145-51.

Nakamura K, Yamaguchi Y, Kagota S, Kwon YM, Shinozuka K, Kunitomo M. Inhibitory effect of Cordyceps sinensis on spontaneous liver metastasis of Lewis lung carcinoma and B16 melanoma cells in syngeneic mice. Jpn J Pharmacol. 1999;79:335-41. [PubMed]

Ng TB, Wang HX. Pharmacological actions of Cordyceps, a prized folk medicine . J Pharm Pharmacol. (2005)

Ng TB, Wang HX. Pharmacological actions of Cordyceps, a prized folk medicine. J Pharm Pharmacol. 2005;57:1509-19. [PubMed]

Nishizawa K, Torii K, Kawasaki A, Katada M, Ito M, Terashita K, et al. Antidepressant-like effect of Cordyceps sinensis in the mouse tail suspension test. Biol Pharm Bull. 2007;30:1758-62. [PubMed]

Ohta Y, et al. In vivo anti-influenza virus activity of an immunomodulatory acidic polysaccharide isolated from Cordyceps militaris grown on germinated soybeans . J Agric Food Chem. (2007)

Panda AK, Swain KC. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011;2:9-13. [PMC free article] [PubMed]

Pao HY, Pan BS, Leu SF, Huang BM. Cordycepin stimulated steroidogenesis in MA-10 mouse Leydig tumor cells through the protein kinase C pathway. J Agric Food Chem. 2012;60:4905-13. [PubMed]

Parcell AC, et al. Cordyceps Sinensis (CordyMax Cs-4) supplementation does not improve endurance exercise performance . Int J Sport Nutr Exerc Metab. (2004)

Park BT, et al. Antifungal and Anticancer Activities of a Protein from the Mushroom Cordyceps militaris . Korean J Physiol Pharmacol. (2009)

Park DK, Choi WS, Park PJ, Kim EK, Jeong YJ, Choi SY, et al. Immunoglobulin and cytokine production from mesenteric lymph node lymphocytes is regulated by extracts of Cordyceps sinensis in C57Bl/6N mice. J Med Food. 2008;11:784-8. [PubMed]

Paterson RRM. Cordyceps - A traditional Chinese medicine and another fungal therapeutic biofactory? Phytochemistry. 2008;69:1469-95. [PubMed]

Qi W, Wang PJ, Guo WJ, Yan YB, Zhang Y, Lei W. The mechanism of Cordyceps sinensis and strontium in prevention of osteoporosis in rats. Biol Trace Elem Res. 2011;143:302-9. [PubMed]

Rao YK, et al. Constituents isolated from Cordyceps militaris suppress enhanced inflammatory mediator's production and human cancer cell proliferation . J Ethnopharmacol. (2010)

Rao YK, Fang SH, Tzeng YM. Evaluation of the anti-inflammatory and anti-proliferation tumoral cells activities of Antrodia camphorata, Cordyceps sinensis, and Cinnamomum osmophloeum bark extracts . J Ethnopharmacol. (2007)

Rao YK, Fang SH, Tzeng YM. Evaluation of the anti-inflammatory and anti-proliferation tumoral cells activities of Antrodia camphorata, Cordyceps sinensis, and Cinnamomum osmophloeum bark extracts. J Ethnopharmacol. 2007;114:78-85. [PubMed]

Shahed AR1, Kim SI, Shoskes DA. Down-regulation of apoptotic and inflammatory genes by Cordyceps sinensis extract in rat kidney following ischemia/reperfusion . Transplant Proc. (2001)

Sharma S. Trade of Cordyceps sinensis from high altitudes of the Indian Himalaya: Conservation and biotechnological priorities. Curr Sci. 2004;86:1614-9.

Shen LH, An YT, Yang QY, Yang XT, Shen X, Ding H. In vitro and in vivo study of Hirsutella sinensis extract on kidney injury. Chin Pharmacol Bull. 2011;27:1537-40.

Sheng L, Chen J, Li J, Zhang W. An exopolysaccharide from cultivated Cordyceps sinensis and its effects on cytokine expressions of immunocytes. Appl Microbiol Biotechnol. 2011;163:669-78. [PubMed]

Shi B, Wang Z, Jin H, Chen YW, Wang Q, Qian Y. Immunoregulatory Cordyceps sinensis increases regulatory T cells to Th17 cell ratio and delays diabetes in NOD mice. Int Immunopharmacol. 2009;9:582-6. [PubMed]

Shou QY, Fu HY, Chen FM, Zhou WM, Zhang CQ, Chen ML. Prevention of strain fermentation in Hirsutella sinensis on type 1 diabetes of non-obese diabetic mice. Chin Tradit Herb Drugs. 2010;41:1311-5.

Shrestha B, Zhang W, Zhang Y, Liu X. The medicinal fungus Cordyceps militaris: Research and development. Mycol Prog. 2012;11:599-614.

Shrestha B, Zhang W, Zhang Y, Liu X. What is the Chinese caterpillar fungus Ophiocordyceps sinensis (Ophiocordycipitaceae)? Mycology. 2010;1:228-36.

Singh R, Negi PS, Ahmed Z. Genetic variability assessment in medicinal caterpillar fungi Cordyceps spp. (Ascomycetes) in central himalayas, India. Int J Med Mushrooms. 2009;11:185-9.

Siu KM, Mak DH, Chiu PY, Poon MK, Du Y, Ko KM. Pharmacological basis of 'Yin-nourishing' and 'Yang-invigorating' actions of Cordyceps, a Chinese tonifying herb. Life Sci. 2004;76:385-95. [PubMed]

Smirnov DA, Shcherba VV, Bisko NA, Poyedinok NL. Some Biologically Active Substances from a Mycelial Biomass of Medicinal Caterpillar Fungus Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. (Ascomycetes) Int J Med Mushrooms. 2009;11:69-76.

Song D, He Z, Wang C, Yuan F, Dong P, Zhang W. Regulation of the exopolysaccharide from an anamorph of Cordyceps sinensis on dendritic cell sarcoma (DCS) cell line. Eur J Nutr. 2012 [Epub ahead of print] [PubMed]

Song D, Lin J, Yuan F, Zhang W. Ex vivo stimulation of murine dendritic cells by an exopolysaccharide from one of the anamorph of Cordyceps sinensis. Cell Biochem Funct. 2011;29:555-61. [PubMed]

Song LQ, Si-Ming Y, Xiao-Peng M, Li-Xia J. The protective effects of Cordyceps sinensis extract on extracellular matrix accumulation of glomerular sclerosis in rats. Afr J Pharm Pharmaco. 2010;4:471-8.

Stensrud Ø, Schumacher T, Shalchian-Tabrizi K, Svegården IB, Kauserud H. Accelerated nrDNA evolution and profound AT bias in the medicinal fungus Cordyceps sinensis. Mycol Res. 2007;111:409-15. [PubMed]

Suh HJ, et al. Antifatigue and antistress effect of the hot-water fraction from mycelia of Cordyceps sinensis. Biological and Pharmaceutical Bulletin; 26: 691-694. (2003)

Sun M1, et al. Clinical study on application of bailing capsule after renal transplantation . Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. (2004)

Sun W, Yu J, Shi YM, Zhang H, Wang Y, Wu BB. Effects of Cordyceps extract on cytokines and transcription factors in peripheral blood mononuclear cells of asthmatic children during remission stage. Zhong Xi Yi Jie He Xue Bao. 2010;8:341-6. [PubMed]

Sung GH, Hywel-Jones NL, Sung JM, Luangsa-Ard JJ, Shrestha B, Spatafora JW (2007). "Phylogenetic classification of Cordyceps and the clavicipitaceous fungi". Studies in Mycology. 57: 5-59. doi:10.3114/sim.2007.57.01. PMC 2104736. PMID 18490993.

Sung GH, Hywel-Jones NL, Sung JM, Luangsa-Ard JJ, Shrestha B, Spatafora JW. Phylogenetic classification of Cordyceps and the clavicipitaceous fungi. Stud Mycol. 2007;57:5-59. [PMC free article] [PubMed]

Tang J, Tian D, Liu G. Immunosuppressive effect of Cordyceps CS-4 on human monocyte-derived dendritic cells in vitro. Am J Chin Med. 2010;38:961-72. [PubMed]

Tzeng YM, et al. Evaluation of the anti-inflammatory and anti-proliferation tumoral cells activities of Antrodia camphotata, Cordyceps sinensis, and Cinnamomum osmophlpeum bark extracts. Journal of Ethnopharmacology. In press. (2007)

Varshney VK, Pandey A, Kumar A, Rathod D, Kannojia P. Chemical screening and identification of high cordycepin containing cultured isolate(s) of medicinal chinese caterpillar mushroom, Ophiocordyceps sinensis (Berk.) G.H. Sung et al. Int J Med Mushrooms. 2011;13:327-33. [PubMed]

Wang BS, Lee CP, Chen ZT, Yu HM, Duh PD. Comparison of the hepatoprotective activity between cultured Cordyceps militaris and natural Cordyceps sinensis. J Funct Foods. 2012;4:489-95.

Wang J, Liu YM, Cao W, Yao KW, Liu ZQ, Guo JY. Anti-inflammation and antioxidant effect of cordymin, a peptide purified from the medicinal mushroom Cordyceps sinensis, in middle cerebral artery occlusion-induced focal cerebral ischemia in rats. Metab Brain Dis. 2012;27:159-65. [PubMed]

Wang L, Wang G, Zhang J, Zhang G, Jia L, Liu X, et al. Extraction optimization and antioxidant activity of intracellular selenium polysaccharide by Cordyceps sinensis SU-02. Carbohydr Polym. 2011;86:1745-50.

Wang NN, Wang YJ, Zhang X. Effects of Cordyceps sinensis on blood glucose, plasma insulin, histology of liver and kidney in rats. Chin Pharm J. 2003;38:924-6.

Wang SH, et al. A potent sphingomyelinase inhibitor from Cordyceps mycelia contributes its cytoprotective effect against oxidative stress in macrophages . J Lipid Res. (2011)

Wang SH, Yang WB, Liu YC, Chiu YH, Chen CT, Kao PF, et al. A potent sphingomyelinase inhibitor from Cordyceps mycelia contributes its cytoprotective effect against oxidative stress in macrophages. J Lipid Res. 2011;52:471-9. [PMC free article] [PubMed]

Wang SM, Lee LJ, Lin WW, Chang CM. Effects of a water-soluble extract of Cordyceps sinensis on steroidogenesis and capsular morphology of lipid droplets in cultured rat adrenocortical cells. J Cell Biochem. 1998;69:483-9. [PubMed]

Wang SY, Shiao MS. Pharmacological functions of Chinese medicinal fungus Cordyceps sinensis and related species. J Food Drug Anal. 2000;8:248-57.

Wang XL, Liu GQ, Zhu CY, Zhou GY, Kuang SM. Enhanced production of mycelial biomass and extracellular polysaccharides in caterpillar-shaped medicinal mushroom Cordyceps sinensis CS001 by the addition of palmitic acid. J Med Plant Res. 2011;5:2873-8.

Wang XL, Yao YJ. Host insect species of Ophiocordyceps sinensis: A review. ZooKeys. 2011;127:43-59. [PMC free article] [PubMed]

Wang Y, et al. Structural determination and antioxidant activity of a polysaccharide from the fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis . Am J Chin Med. (2009)

Wang Y, Wang M, Ling Y, Fan W, Yin H. Structural determination and antioxidant activity of a polysaccharide from the fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis. Am J Chin Med. 2009;37:977-89. [PubMed]

Wang Y, Yin H, Lv X, Gao H, Wang M. Protection of chronic renal failure by a polysaccharide from Cordyceps sinensis. Fitoterapia. 2010;81:397-402. [PubMed]

Wang Y, Yin HP, Chen T, Wang M. Preliminary structural identification and protection on renal cell injury of acidic polysaccharide from Cordyceps sinensis. J China Pharm Univ. 2009;40:559-64.

Wang Z, Liu JL. Advances in studies on chemical constituents of Cordyceps. Chin Tradit Herb Drugs. 2009;40:1157-60.

Wang ZM, Peng X, Lee KL, Tang JC, Cheung PC, Wu JY. Structural characterisation and immunomodulatory property of an acidic polysaccharide from mycelial culture of Cordyceps sinensis fungus Cs-HK1. Food Chem. 2011;125:637-43.

Winkler D, "Yartsa Gunbu (Cordyceps sinensis) and the Fungal Commodification of Tibet's Rural Economy," Economic Botany 62, no. 3, Special on mushrooms, ed. D. Arora (2008).

Winkler D. Caterpillar fungus (Ophiocordyceps sinensis) production and sustainability on the Tibetan Plateau and in the Himalayas. Asian Med. 2009;5:291-316.

Winkler D. Cordyceps sinensis: A precious parasitic fungus infecting Tibet. Field Mycol. 2010;11:60-7.

Winkler D. Yartsa Gunbu (Cordyceps sinensis) and the fungal commodification of Tibet's rural economy. Econ Bot. 2008;62:291-305.

Wong JH, et al. Cordymin, an antifungal peptide from the medicinal fungus Cordyceps militaris . Phytomedicine. (2011)

Wong KL, et al. Regulation of steroidogenesis by Cordyceps sinensis mycelium extracted fractions with (hCG) treatment in mouse Leydig cells . Arch Androl. (2007)

Wong WC, Wu JY, Benzie IF. Photoprotective potential of Cordyceps polysaccharides against ultraviolet B radiation-induced DNA damage to human skin cells. Br J Dermatol. 2011;164:980-6. [PubMed]

Wu JY, Zhang QX, Leung PH. Inhibitory effects of ethyl acetate extract of Cordyceps sinensis mycelium on various cancer cells in culture and B16 melanoma in C57BL/6 mice . Phytomedicine. (2007)

Wu JY, Zhang QX, Leung PH. Inhibitory effects of ethyl acetate extract of Cordyceps sinensis mycelium on various cancer cells in culture and B16 melanoma in C57BL/6 mice. Phytomedicine. 2007;14:43-9. [PubMed]

Wu R, Zhou Q, Lin S, Ao X, Chen X, Yang J. Effect of Cordceps sinensis on the expression of ICAM-1 and VCAM-1 in the kidney of spontaneously hypertensive rats. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2010;35:152-8. [PubMed]

Wu TN, Yang KC, Wang CM, et al. Lead poisoning caused by contaminated cordyceps, a Chinese herbal medicine: two case reports. The Science of the Total Environment 1996;182:193-195.

Wu Y, Hu N, Pan Y, Zhou L, Zhou X. Isolation and characterization of a mannoglucan from edible Cordyceps sinensis mycelium. Carbohydr Res. 2007;342:870-5. [PubMed]

Wu Y, Sun C, Pan Y. Studies on isolation and structural features of a polysaccharide from the mycelium of an Chinese edible fungus (Cordyceps sinensis) Carbohydr Polym. 2006;63:251-6.

Wu Y, Sun H, Qin F, Pan Y, Sun C. Effect of various extracts and a polysaccharide from the edible mycelia of Cordyceps sinensis on cellular and humoral immune response against ovalbumin in mice. Phytother Res. 2006;20:646-52. [PubMed]

Xiao JH, et al. Polysaccharides from the Medicinal Mushroom Cordyceps taii Show Antioxidant and Immunoenhancing Activities in a D-Galactose-Induced Aging Mouse Model . Evid Based Complement Alternat Med. (2012)

Xiao JH, Xiao DM, Xiong Q, Liang ZQ, Zhong JJ. Optimum extraction and high-throughput detection of cordycepic acid from medicinal macrofungi Cordyceps jiangxiensis, Cordyceps taii and Cordyceps gunnii. J Food Agric Environ. 2009;7:328-33.

Xiao JH. Current status and ponderation on preparations and chemical structures of polysaccharide in fungi of Cordyceps (Fr.) Link. Chin Tradit Herb Drugs. 2008;39:454-60.

Xiao Y, Huang XZ, Chen G, et al. Increased aerobic capacity in healthy elderly human adults given a fermentation product of cordyceps Cs-4. Medicine and Science in Sports and Exercise 1999;31(Suppl.):S174 (abstract).

Xiao ZH, Zhou JH, Wu HS. Effect of myriocin on the expression of cyclinD1 in high glucose-induced hypertrophy mesangial cells. Zhongguo Dang Dai Er Ke Za Zhi. 2011;13:677-9. [PubMed]

Xu FL, Huan WY, Wu TX, Qiu X, Zhang H, Liu XH. Clinical efficacy of Cordyceps sinensis for chronic kidney diseases: A systematic review. Chin J Evid Based Med. 2006;6:804-8.

Xu H, Li S, Lin Y, Liu R, Gu Y, Liao D. Effectiveness of cultured Cordyceps sinensis combined with glucocorticosteroid on pulmonary fibrosis induced by bleomycin in rats. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2011;36:2265-70. [PubMed]

Xu H, Li S. Pharmacological effects of Bailing capsule and its application in lung disease research. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2010;35:2777-81. [PubMed]

Xun C, Shen N, Li B, Zhang Y, Wang F, Yang Y, et al. Radiation mitigation effect of cultured mushroom fungus Hirsutella sinensis (CorImmune) isolated from a Chinese/Tibetan herbal preparation - Cordyceps sinensis. Int J Radiat Biol. 2008;84:139-49. [PubMed]

Yamaguchi Y, Kagota S, Nakamura K, Shinozuka K, Kunitomo M. Inhibitory effects of water extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis on raised serum lipid peroxide levels and aortic cholesterol deposition in atherosclerotic mice. Phytother Res. 2000;14:650-2. [PubMed]

Yan JK, Li L, Wang ZM, Leung PH, Wang WQ, Wu JY. Acidic degradation and enhanced antioxidant activities of exopolysaccharides from Cordyceps sinensis mycelial culture. Food Chem. 2009;117:641-6.

Yan JK, Wang WQ, Li L, Wu JY. Physiochemical properties and antitumor activities of two α-glucans isolated from hot water and alkaline extracts of Cordyceps (Cs-HK1) fungal mycelia. Carbohydr Polym. 2011;85:753-8.

Yang FQ, Feng K, Zhao J, Li SP. Analysis of sterols and fatty acids in natural and cultured Cordyceps by one-step derivatization followed with gas chromatography-mass spectrometry. J Pharm Biomed Anal. 2009;49:1172-8. [PubMed]

Yang FQ, Ge L, Yong JW, Tan SN, Li SP. Determination of nucleosides and nucleobases in different species of Cordyceps by capillary electrophoresis-mass spectrometry. J Pharm Biomed Anal. 2009;50:307-14. [PubMed]

Yang LY, Chen A, Kuo YC, Lin CY. Efficacy of a pure compound H1-A extracted from Cordyceps sinensis on autoimmune disease of MRL lpr/lpr mice. J Lab Clin Med. 1999;134:492-500. [PubMed]

Yang ML, Kuo PC, Hwang TL, Wu TS. Anti-inflammatory principles from Cordyceps sinensis. J Nat Prod. 2011;74:1996-2000. [PubMed]

Yoon TJ, Yu KW, Shin KS, Suh HJ. Innate immune stimulation of exo-polymers prepared from Cordyceps sinensis by submerged culture. Appl Microbiol Biotechnol. 2008;80:1087-93. [PubMed]

Yoshikawa N, Nakamura K, Yamaguchi Y, Kagota S, Shinozuka K, Kunitomo M. Cordycepin and Cordyceps sinensis reduce the growth of human promyelocytic leukaemia cells through the Wnt signalling pathway. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2007;34:S61-3.

Yu H, Zhou Q, Huang R, Yuan M, Ao X, Yang J. Effect of Cordyceps sinensis on the expression of HIF-1 a αand NGAL in rats with renal ischemia-reperfusion injury. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2012;37:57-68. [PubMed]

Yu HM, et al. Comparison of protective effects between cultured Cordyceps militaris and natural Cordyceps sinensis against oxidative damage . J Agric Food Chem. (2006)

Yu L, Guozhen C, Dezhao J, Ziqiang Z, Guolin C. Effect of Cordyceps sinensis on erythropoiesis in mouse bone marrow. Hunan Yi Ke Da Xue Xue Bao. 1990;15:43-7.

Yu L, Zhao J, Zhu Q, Li SP. Macrophage biospecific extraction and high performance liquid chromatography for hypothesis of immunological active components in Cordyceps sinensis. J Pharm Biomed Anal. 2007;44:439-43. [PubMed]

Yu S, Zhang Y, Fan M. Analysis of volatile compounds of mycelia of Hirsutella sinensis, the anamorph of Ophiocordyceps sinensis. Appl Mech Mater. 2012;140:253-7.

Yuan JP, Wang JH, Liu X, Kuang HC, Zhao SY. Simultaneous determination of free ergosterol and ergosteryl esters in Cordyceps sinensis by HPLC. Food Chem. 2007;105:1755-9.

Yuan JP, Zhao SY, Wang JH, Kuang HC, Liu X. Distribution of nucleosides and nucleobases in edible fungi. J Agric Food Chem. 2008;56:809-15. [PubMed]

Yue K, Ye M, Lin X, Zhou Z. Int J Med Mushrooms. 2013; 15(5):425-34.

Zhang G, Yu J, Wu G, Liu X. Factors influencing the occurrence of Ophiocordyceps sinensis. Shengtai Xuebao/ Acta Ecologica Sinica. 2011;31:4117-25.

Zhang J, et al. Effect of