PAZVONEK CHLOUPKATÝ

Kategorie: doplňuje čchi

Latinský název: Codonopsis radix

Čínský název: Dang Shen 党参

Užívaná část: kořen

Charakteristika: chuť sladká, povaha vyrovnaná, tropismus k dráze plic a sleziny

Indikace dle TČM: doplňuje střed a rozhojňuje čchi sleziny žaludku a plic. Vzhledem ke svým vlastnostem, že není ani suchý, ani mastný je vhodný k doplnění sleziny. Doplňuje plíce, pokud se jejich slabost projevuje kašlem, dušností, mluvení tichým hlasem, přitom je však nevysušuje. V tomto případě se kombinuje s Huang qi, stejně tak jako v případech doplnění středního ohřívače, při poklesu orgánů, nebo samovolného děložního krvácení. Při slabost plic, která je spojená s únavou, spontánním pocení a častým nachlazení se podávají medové kuličky vyrobené s Dang shen a Huang qi v poměru 1:1.

Dang shen se taktéž indikuje, pokud je současná prázdnota čchii tekutin, nebo prázdnota čchi a krve. je tedy vhodný k celkovému posílení pacienta v důsledku dlouhodobých, chronických onemocnění.

Obsažené aktivní látky: zastoupeny alkaloidy codonopsin, codonopsinin a harmalový alkaloid perlolyrin, deriváty furanu, saponiny, silice, slizy, heteroglykosidy (např. syringin a tangshenosid I a II). Z volných aminokyselin byly identifikovány threonin, kyselina asparagová, isoleucin, alanin, asparagin, kyselina glutamová, glycin, serin, valin, prolin a glutoamin. Velká škála minerálních látek je zastoupena např. draslíkem, vápníkem, hořčíkem, železem, mědí, kobaltem, zinkem, manganem a molybdenem.
Přítomny jsou rovněž vitaminy B1 a B2.

Kontraindikace: sladká chuť byliny může podporovat tvorbu ohně, proto se nemá používat v případech plné horkosti. Předávkování (dávka nad 60g) může vést k dočasné srdeční arytmii. Dang shen je nekompatibilní s Li Lu (Rhizoma et Radix Veratri Nigri), což je u nás kriticky ohrožená rostlina Kýchavice černá.

Hlavní kombinace:

  • Fu Ling (Poria) - nedostatek sleziny a žaludku, které se projevují únavou, pocity plnost v břiše, závratěmi, letargií, dušností, anorexií, řídkou, nebo průjmovou stolicí
  • Huang qi ( Astragali radix) - nedostatek plic a sleziny s únavou, dušností, průjmem, anorexií.
  • Dang Gui ( Angelicae Sinensis, Radix) + Shu Di Huang (Rehmanniae Preparata Radix) - nedostatek čchi a krve, které se projevují závratí, slabostí a malátností

Pohled moderní medicíny: používá se k léčbě astmatu, zánětu ledvin a střev, diabetu 2. typu, nespavosti a u horečnatých stavů. Ta Dále snižuje bolestivost u žaludečních vředů, potlačuje přebytečné excitační vzruchy v nervové soustavě. Taktéž se používá při anemii a při leukemii. Snižuje vysoký tlak a napomáhá v boji se stárnutím.

Zajímavosti: Dang shen je velmi často používaný jako náhrada za Ren shen (Ženšen) vzhledem ke své daleko příznivější ceně. Obě byliny však nejsou zcela totožné. Ženšen silněji doplňuje primární čchi a nemůže být tedy zaměňován s Dang shen například v případě kolapsu, při cukrovce, impotenci, zapomětlivosti, či demenci. Je jev však schopen nahradit při syndromech prázdnoty čchi a krve.