BU ZHONG YI QI WAN


Působení dle TCM:

 • Posiluje energii čchi středního ohniště
 • Zvedá pokleslý jang
 • Vylučuje vlhko

Charakteristika:

Klasická směs určená pro stavy nedostatečnosti Čchi sleziny a žaludku, které vedou k oslabení a poklesu Jang. Základní příznaky jsou intermitentní horečka (s typickým zhoršením po námaze), spontánní pocení, averze k chladu, žízeň na horké nápoje, krátký dech, zpomalená mluva, těžké končetiny, lesklý a bledý obličej, kašovitá až vodnatá stolice. Dále se užívá u poklesu vnitřních orgánů, které se projeví výhřezem konečníku, dělohy, hemeroidy, varixy a u některých typů kýl. K dalším indikacím řadíme některé chronické průjmy, děložní krvácení a opako­vané potraty.

Slezina kontroluje maso a končetiny. Proto se nedostatečnost sleziny projeví zhoršenou výživou končetin, která vede k pocitu slabosti a tíhy v končetinách. Když se oslabí Čchi sleziny a žaludku, nemůže vyživující Čchi stoupat. Protože čistý Jang ztratil schopnost vzestupného pohybu, zhroutí se v Jin a nemůže již cirkulovat v povrchových vrstvách organismu. Tento stav se projeví horečkou, spontánním pocením a averzí k chladu. Protože se díky oslabení Jang zhorší i cirkulace tekutin (především pak v horních partiích těla), objeví se žízeň. Horečka je intermitentní (čímž je myšleno, že se objevuje kdykoliv během dne) a zhoršuje se po fyzické námaze. Žízeň s chutí na horké nápoje odlišuje tento stav od přítomnosti horka z nedostatku. Averze k chladu, která se zmírní po oblečení, je způsobena ztrátou schopnosti Jang cirkulovat v povrchových vrstvách organismu. Tento stav se odlišuje od případů, kdy došlo k napadení vnějším chladem, kde nedochází ke zlepšení po oblečení.

Nedostatečnost Čchi vede také ke krátkému dechu i po malé fyzické námaze a zpomalené řeči. Jazyk, puls a obličej ukazují, že se nejedná o případ napadení vnější škodlivinou. Bledý jazyk s tenkým, bílým povlakem odráží nedostatečnost Čchi sleziny. Puls je nedostatečný až bez síly, nejvíce vyjádřený ve střední pozici vpravo, a ukazuje na kolaps Čchi sleziny. V tomto případě často přítomný plovoucí a nedostatečný puls odpovídá stavu, kdy Jang ztratil schopnost kontrolovat puls.

Komentář:

Tato směs se velmi často používá v případech výhřezu konečníku a dělohy, v některých případech chronických průjmů a inkontinence. Tyto problémy se objevují v důsledku nedostatečnosti Čchi sleziny a žaludku, která pak není schopna udržet orgány středního ohniště na svém místě. Časným příznakem těchto problémů může být přítomnost kašovité až vodnaté stolice. Slabost sleziny se může projevit také postižením orgánů, které řídí a kontrolují krev. Z tohoto důvodu se tato směs někdy používá při krvácivých stavech, a to častěji chronických.

Indikační spektrum této směsi bylo rozšířeno o další příznaky, které se objevují v důsledku nedostatečnostČchi, jako jsou např. točení hlavy, bolesti hlavy, oční nebo ušní onemocnění, přecitlivělost beder na chlad a vítr. Tato směs je také účinná při léčbě některých typů chronicky zvýšené teploty, které z pohledu západní medicíny jsou řazeny do kategorie horeček nejasné příčiny.

Používá se v případě:

 • Výhřez konečníku
 • Výhřez či pokles dělohy
 • Pokles žaludku
 • Pokles močového měchýře
 • Ukapávání moči
 • Různé druhy kýl
 • Zácpa z oslabené střevní peristaltiky
 • Dlouhodobý průjem
 • Myasthenia gravis (Nemoc nervosvalového přenosu u příčně pruhovaného svalstva)
 • Konstituční nízký krevní tlak
 • Křečové žíly
 • Zlaté žíly
 • Dlouhodobě zvýšená teplota neznámého původu
 • Dlouhodobý zánět jater
 • Dlouhodobý zánět průdušek
 • Dlouhodobá rýma
 • Dlouhodobý zánět hrtanu
 • Zánětlivé vřídky v ústech a na jazyku
 • Různé druhy nepravidelnosti srdečního rytmu
 • Vysoký krevní tlak
 • Vedlejší účinky léčby ozařováním
 • Postupné ubývání až vymizení menstruace
 • Špinění mezi cykly
 • Výtoky
 • Neplodnost - jak ženy, tak muži
 • Opakované potraty
 • Poporodní potíže (neudržení moči či stolice, nedostatečná tvorba mateřského mléka)
 • Vedlejší účinky při imunosupresivní léčbě kortikoidy, cyklofosfamidy, imunosupresiva apod.
 • Alzheimerova choroba
 • Mozková skleróza
 • Zhoubná chudokrevnost
 • Žluč v moči
 • Šilhavost v dospělosti
 • Vřed rohovky
 • Dlouhodobý zánět ledvin
 • Nedostatek bílých krvinek
 • Chronický únavový syndrom
 • Fyziologický doping sportovců

Diagnostika podle jazyka: Jazyk je bledý s jemným bílým povlakem, může být oteklý s otlaky od zubů.

Kontraindikace:

Nepoužívat v případech horečky z nedostatku Jin ( prázdná horkost). Je také důležité si zapamatovat, že tato směs není indikována u všech typů výhřezů vnitřních orgánů, ale pouze v případech, kdy se jedná o stav nedostatečnosti Čchi. Nevhodná při vnějších napadeních.