ŠKORNICE ŠÍPOLISTÁ

dle Tradiční čínské medicíny má následující vlastnosti:
doplňuje ledviny a činí jang mocným. Této vlastnosti se využívá v případě, léčby impotence, poruchy menstruace a neplodnosti. V těchto případech se podává odvar z byliny, případně také její alkoholový extrakt. U neplodnosti z nedostatku esence se bylina kombinuje s Andělikou čínskou, případně s Rdesnem mnohokvětým, či Kustovnicí čínskou. Pokud slabý jang není schopen ovládat a přeměňovat tekutiny dochází k pomočování. V tomto případě je možné škornici kombinovat kořenem Moruše indické. Bylinu je též nožné použít při svědění pochvy, chladu v děloze a při léčbě světlého gynekologického výtoku.
Škornice rozhojňuje esenci, posiluje kosti a rozptyluje vítr, proto se může používat u bolestivých blokád, slabosti v bedrech a v kolenou. U přetrvávajících bolestí se zhoršenou hybností kloubů se zarudlými otoky se kombinuje s Andělikou čínskou. V případech zapomnětlivosti je možné drogu kombinovat například s Ženšenem pravým, nebo Angelikou čínskou. Stejné kombinace se užívá i při léčení následků mrtvice. Škornice je také jednou z kombinace bylin, která se používá při léčbě zeleného zákalu, případně u zamlženého vidění.
Podle současných výzkumů má mít užívání škornice příznivý vliv na progres osteoporózy. Podobný výsledek vzhledem k ochraně kostí a ke snížení cholesterolu byl, zaznamenám i u žen po menopauze. Škornice má mít také efekt na nervové zakončení a používá se jako nervové tonikum. Dále je její užívání prospěšné při celkové únavě a oslabení organizmu a pro prokrvení dolních končetin.