Tři poklady Shen, Čchi a Ťing

Tyto Tři poklady (vědomí, čchi, esence) představují tři různé stavy kondenzace čchi. Esence je nejhustější, čchi nejvzácnější a vědomí nejjemnější a nejméně hmotnou substancí stále stejné čchi.

Esence je základ těla a kořenem vědomí, pokud jsou tedy esence a čchi silné, vědomí bude šťastné a vyvážené. Pokud však bude esence a čchi vyčerpaná mysl bude trpět depresemi, úzkostmi a neštěstím.

Stav vědomí, ale naopak zase ovlivňuje kvalitu esence a čchi. Emoční stres, pocity neštěstí, deprese, úzkosti narušují normální fungování čchi, která bude emocemi první ovlivněna a čchi bude následně oslabovat esenci.


Mysl  Shen a Vědomí jsou totéž, sídlí v srdci a jde o tu nejjemnější a nejméně materiální čchi v těle. O odraz absolutního ducha Shen v nás.
Postnatální esence, je produkována plícemi, žaludkem a slezinou. To jsou také tři orgány, kde se tvoří čchi.

Esence je základ těla a kořenem vědomí, které sídlí v ledvinách. Platí, že život přichází skrze esenci, která je biologickým základem vědomí. Pokud se spojí esence otce a matky je vytvořena mysl nové bytosti.


Zdraví je rovnováha mezi

Třemi poklady
Pochopení vzájemných vztahů, mezi Vědomím, Esencí a Čchi, tedy mezi srdcem, ledvinami, žaludkem slezinou plícemi a dalšími tělesnými orgány teorie pěti prvků nám ukáže cestu k původní rovnováze. Cestu ke zdraví.