SUAN ZAO REN WAN

Český název: Radost přicházejícího spánku

Křehkost sakurového květu

Působení dle TCM:

 • Utišuje ducha Hun
 • Odstraňuje podrážděnost
 • Vyživuje nedostatečný jin jater a srdce
 • Vyživuje krev
 • Ochlazuje horko z nedostatku

Charakteristika:

Směs je určena pro léčbu stavů nedostatečnosti krve jater spojené s horkem z nedostatku. Základními příznaky jsou vnitřní neklid, podrážděnost, nemožnost usnout, bušení srdce, noční pocení, závratě a točení hlavy, sucho v ústech. Jde o stav vyčerpání krve jater s projevy horka z nedostatku. Když jsou játra nedostatečná, nemohou kvalitně vyživovat srdce (z pohledu teorie pěti prvků jsou játra matkou srdce). Zhoršení výživy je spojeno s horkem z nedostatku, které stoupá nahoru do hrudníku a napadá srdce. Objevuje se podrážděnost, neschopnost usnout, palpitace, noční pocení, sucho v ústech a hrdle, červený jazyk. Nedostatečná krev jater nemůže kontrolovat Jang, který stoupá nahoru do hlavy a způsobuje točení hlavy a závratě.

Komentář:

Tím, že směs doplňuje a vyživuje krev jater a srdce, odstraňuje základní kořeny této patologie. Dochází k tomu, že Jin začně opět stoupat a Jang klesat, a tím postupně odezní výše uvedené příznaky a pacient může znovu usnout. V 18. století popsal lékař YouZai Jing mechanismus vzniku těchto onemocnění postihující ducha HUN následovně: Když je člověk vzhůru, jsou rezidencí ducha HUN oči; v noci, kdy jsou oči zavřené, stávají se rezidencí ducha játra. Pokud došlo vyčerpání krve jater, játra již nejsou schopna ducha HUN zadržet a objevuje se nespavost.

Používá se v případě:

 • Nespavost
 • Nadměrná spavost
 • Náměsíčnost, chození ve spánku
 • Záchvatovité bušení srdce
 • Vysoký krevní tlak
 • Klimakterické potíže
 • Úzkostná porucha
 • Obavy, strachy
 • Nervové vyčerpání
 • Podrážděnost, nervozita
 • Schizofrenie
 • Wilsonova choroba
 • Bolesti trojklanného nervu
 • Bolesti hlavy
 • Angína pektoris

Diagnostika podle jazyka: Jazyk je červený zvláště na okrajích.

Kontraindikace: Psychické poruchy s přítomností hlenu TAN.