MALTÉZSKÁ HOUBA

Kategorie: doplňuje jang

Latinský název: Herba Cynomorii

Čínský název: Suo Yang 锁阳

Užívaná část: nať

Charakteristika: chuť sladká, povaha teplá, tropismus ke dráze jater, ledvin a tlustého střeva

Indikace dle TČM: doplňuje jang ledvin, esenci ledvin, vyživuje dřeň. Doplňuje játra a krev, posiluje šlachy a kosti. Zvlhčuje a zprůchodňuje střeva.

Obsažené aktivní látky: obsahuje triterpeny, flavonoidy, katechin, steroidní látky, alkaloidy, třísloviny a

Kontraindikace: u osob s průjmem, který je způsobený slabostí sleziny a žaludku. Dále u u osob, které trpí prázdnou horkostí z prázdnoty jin ledvin a u osob se zácpou, která je způsobena horkostí.

Použití:

při prázdnotě jangu ledvin a neplodnosti. V tomto ohledu je potřeba poznamenat, že je možné ho použít k doplnění jangu z toho důvodu, že je jinové povahy, takže ledviny nevysušuje a nepřehřívá. Při bolesti a ochablosti páteře, která není dostatečně vyživována esencí ledvin. Dále při parézách, dětské obrně, zánětu nervových kořenů. Taktéž je vhodné tuto bylinu užívat v případě stařecké zácpy, způsobené slabostí čchi, či prázdnotou krve. Suo yang je též vhodné užít, při vyčerpanosti ohně Ming menu. V minulosti se považovala za bylinu, která zajišťuje prodloužení života, dnes se převážně používá ke svalovému posílení a při motorickém poškození, případně při paralýze v pozdějším věku. Suo yang vyživuje a posiluje šlachy, proto se používá při atrofii šlach a kostí.

Hlavní kombinace:

  • heshouwu (Polygoni multiflori radix ) -při neplodnosti žen
  • Shu Di Huang (Rehmanniae Preparata radix) a Gui Ban( Plastum Testudinis)bolest zad a kolen
  • Sang Piao Xiao ( Ootheca Mantidis) předčasná ejakulace, močová inkontinence, vysoká frekvence močení z nedostatku ledvinového jangu

Pohled moderní medicíny:

  • posiluje imunitu
  • vylučuje volné radikály, oddaluje stárnutí a snižuje riziko výskytu atreiosklerozy
  • posiluje aktivitu spermií, je léčivem vhodným pro mužskou impotenci
  • má protizánětlivé a protinádorové funkce, které v sobě nesou kyselina olejová a kyselina hexadekanová
  • zabraňuje vzniku žaludečních vředů
  • je účinná při léčbě AIDS

Zajímavosti:

v Evropě se tato rostlina vyskytuje pouze na jednom místě a to na u malty na ostrově Gozo, konkrétně na skalním bloku Fungus Rock. Tato houba byla v minulosti vysoce ceněným vývozním artiklem řádu rytířů sv. Jana Jeruzalemského (Maltézských rytířů) pro své mimořádné léčivé účinky, hlavně pro mužskou část tehdy vládnoucích královských rodin. Samotní rytíři využívali jejich desinfekčních účinků k ošetření svých zranění. Za krádež houby hrozil viníkovi až trest smrti.