HUANG LIAN JIE DU WAN

Působení dle TCM:

Vylučuje oheň a pročišťuje toxické horko ze tří ohnišť

Vysušuje vlhko ze tří ohnišť

Charakteristika:

Klasická směs pro vyloučení toxického horka ze tří ohnišť, které vzniklo z vnitřních nebo vnějších příčin. Tento stav se projevuje horečkou, podrážděností, suchými ústy a hrdlem, nespavostí, krvácením z nosu, tmavou močí a hnisavými kožními projevy.

Jedná se o stav, kdy toxické horko, ať už z vnějších či vnitřních příčin, způsobilo závažnou obstrukci na úrovni všech tří ohnišť. Výsledkem je situace, kdy horko naruší ducha, což se projeví neklidem, podrážděností a v závažnějších případech nespavostí nebo nesouvislou mluvou. Současně je přítomna horečka. Spalující horko zraní tekutiny a objeví se pocit sucha v ústech a hrdle. Vystupňované horko může vyvolat abnormální pohyb krve, a to především v horních partiích těla, a způsobit krvácení z nosu nebo zvracení krve. Poškození krevních cév může vést k prosakování krve do kůže se vznikem purpury nebo vyrážky. Horko ucpávající svalovou vrstvu vede ke vzniku karbunklů, vředů a různých hnisavých otoků.

Používá se v případě: akutní záněty a infekce, zánět žaludku, zánět žlučníku a žlučových cest, zánět jater, zánět ústní sliznice a afty, zánět dásní, zánět močového měchýře a močových cest, kožní záněty a ekzémy, zánět plic, zánět krčních mandlí - hnisavá angína, záněty středouší, záněty spojivek, veškeré bakteriální záněty, nespavot, vysoký krevní tlak, psychický neklid a podrážděnost, ekzémy.


Diagnostika podle jazyka: jazyk je červený se žlutým povlakem.

Kontraindikace:

Protože tato formule obsahuje velmi hořké a chladné byliny, je ji nutno předepisovat pouze ve stavech nadbytku u konstitučně silných pacientů. Protože může snadno poškodit jin,smí se používat jen po krátkou dobu. Jestliže je předepisovaná pro stavy horka ve vrstvě výživy a krve může snadno zranit Jin.