Tinnitus a ušní šelesty

21.04.2023

Dle západní medicíny je Tinnitus odborné označení pro různé pískání, šumění, hučení, zvonění, syčení a další podobné neurčité zvuky, které však slyší pouze dotyčná osoba. U tohoto druhu onemocnění se však nejedná o hlasy, tedy tzv. sluchové halucinace. Tyto zvuky mohou být vnímány v jednom, nebo v obou uších, mohou být stálé, nebo jen občasné. Jako nejvíce obtěžující bývají však popisovány v době, kdy je osoba v klidu a v tichu. Například při usínání.

Západní medicína nepovažuje Tinnitus za nemoc, ale za příznak, jenž může být vyvolán mnoha příčinami, které zůstávají mnohdy neodhaleny. Ve většině případů Tinnitu se objevují i další problémy ze sluchem, jako je například zhoršující se nedoslýchavost.

Nejvíce bývají těmito problémy postiženi starší lidé, osoby vystaveny dlouhodobě hluku, osoby, jenž trpí častými ušními záněty, lidé trpící chronickými onemocněními jako je vysoký krevní tlak, diabetes, onemocnění srdce a cév.

TCM však u těchto problémů zná mnoho příčin a je schopná tyto problémy minimálně zmírnit, pokud je správně diagnostikována jeho příčina.

Obecně můžeme říci, že k Tinnitu může dojít, jak na základě plnosti, tak i prázdnoty.

Pokud pískání v uších budou doprovázet další příznaky nachlazení, může jít o napadení vnějším chladným větrem. Pokud však bude doprovázeno plností na hrudi, podrážděností, nespavostí, závratěmi musíme se jako na jejich příčinu obrátit směrem k játrům a jejich pravděpodobné stagnaci čchi. Chronický kašel, svědění v krku, únava, deprese, smutky mohou naznačovat na nedostatek plicní čchi a pokud tyto stavy bude doprovázet vykašlávání hojného vodnatelného hlenu, či Anorexie, musíme se zaměřit i na léčbu sleziny a ledvin.

Nespavost, podrážděnost, lekavost, špatná paměť a noční pocení může naopak upozornit na nedostatek jin srdce. Napětí v břiše, bolesti břicha, plynatost, deprese a časté vzdychání vypovídá o tom, jaterní čchi napadá slezinu.

Chronický Tinnitus, který se zhoršuje únavou, slabost dušnost, Anorexie, řídká stolice, snadné pocení i při malé zátěži bledost a suchost vlasů a pokožky nás jednoznačně vede k nedostatku čchi a krve. Pokud se ještě přidají závratě, slabost v nohou, bolesti v dolní části zad, zarudlé tváře, pálení dlaní a chodidel můžeme odhadovat na nedostatek jin ledvin a jater.

Tinnitus tedy může mít množství příčin a pokud se použijí správně možností čínské diagnostiky, může být jeho léčba celkem úspěšně léčitelná. Každopádně, je využití všech známých diagnostických metod je klíčem k jeho úspěšné léčbě.