Prevence proti chřipce

17.09.2023

Základním principem prevence proti chřipce je dle Čínské medicíny posílení řádné čchi a její jangové složky wei čchi, neboť jejím zpevněním zabráníme vnějším škodlivým činitelům proniknout do organizmu.

K základním pravidlům prevence patří:

  • vyvážená strava, její složení respektuje příslušné roční období
  • cvičení, které způsobuje jen mírné pocení čchi kung, jóga
  • uvědomění si, že stres a emocionální napětí oslabuje ochranné vrstvy těla
  • bylinné preparáty: Bu Zhong Yi Qi Tang, Liu Wei Di Huang Wan

Bu Zhong Yi Qi Tang posiluje energii čchi, tedy základní složku ochrany organizmu a vyživuje slezinu, která se podílí na tvorbě krve a čchi. Tato směs je vhodná pro osoby, které se cítí oslabeny, mají chladné ruce a nohy, trpí bolestmi v zádech, průjmy, špinění mezi cykly atd.

Liu Wei Di Huang Wan vyživuje jin jater a ledviny a doplňuje esenci. Vyčerpání esence vede k celkovému oslabení organizmu a jeho schopnosti bránit se vnějším rozvracečům, jako je vítr, chlad, vlhko, či horko.

V této době změn ročních období je potřeba si uvědomit a dát do souvislost, zda jme si všechny své předchozí respirační onemocnění skutečně doléčili. Přechozené chřipky, angíny a i prodělané, nedoléčené covidové onemocnění v našem těle zanechává tzv. Fu Xie, neboli přikrčenou škodlivinu, které čeká na vhodný okamžik, aby se mohla projevit. Ideální je pro ni období tzv. sezónních změn počasí, neboli období chřipkových epidemií, kdy se spojí síla vnějšího patogenu s naším vnitřním, nedoléčeným patogenem. To je také odpověď, proč u některých osob je průběh nemoci, téměř nepozorovatelný a u druhého může být fatální. K doléčení přikrčené škodliviny používáme směs

Xiao Chai Hu Tang, která má tu vlastnost, že dokáže tyto nedoléčené patogeny eliminovat a tím zajistit naši lepší obranyschopnost. Tato směs však může být použita i v akutní fázi onemocnění. Tato směs je vhodná k léčbě infekcí horních cest dýchacích, chřipka, akutní zánět průdušek, chronická bronchitida, astma, zánět hrtanu, dlouhotrvající nachlazení a chřipka, akutní laryngitida, záněty středního ucha, alergická rýma td. adt…….

V případě již akutního stavu zasažení větrem, tedy tzv. onemocnění chřipkou můžeme použít Yin Qiao San a Sang Ju Yin. Tyto bylinné směsi se používají v Číně i jako prevence u respiračních onemocnění. A podle vědeckých studií:

  • Liu LS, Lei N, Lin Q, Wang WL, Yan HW, Duan XH. The Effects and Mechanism of Yinqiao Powder on Upper Respiratory Tract Infection. Int J Biotechnol Wellness Ind. 2015;4:57-60

  • Poon PM, Wong CK, Fung KP, Fong CY, Wong EL, Lau JT. et al. Immunomodulatory effects of a traditional Chinese medicine with potential antiviral activity: a self-control study. Am J Chin Med. 2006;34:13-21

Zajistili více jak 90% ochranu lékařského personálu Čínských lékařských pracovníků před chřipkovými infekcemi.

Sang Ju Yin se používá uběžného nachlazení, horečnaté onemocnění, akutní zánět spojivek, infekce horních cest dýchacích, chřipkové onemocnění, kašel, pocení, akutní zánět průdušek, zápal plic, akutní laryngitida, chrapot, dušnost, bolesti v krku, které se projevují: kašlem s lepkavým žlutým hlenem, bolestivé a oteklé hrdlo, rýma, nebo ucpaný nos se žlutou rýmou, bolesti na hrudi, mírná horečka s pocením, červené oči, mírná zimnice s averzí k větru.

Yin Qiao San se používá při suchém kašli, bolestivém oteklém a červeném hrdle, rýmě s ucpaným nosem, mírné zimnici, u vysokých horeček s averzí k chladu a bolestech hlavy. Počáteční stavy nachlazení, akutní zánět průdušek, infekce horních cest dýchacích, chřipkové onemocnění, pocení dušnost, zápal plic, kašel a astma atd.

Pokud dojde k napadení chladným větrem, klasické nachlazení, které se mimo jiné projevuje i bolestmi hlavy, můžeme použít bylinnou směs pod názvem

Směs Anděliky, která má schopnost eliminovat veškeré bolesti hlavy a to jak například tzv. ofouknutí, nebo i migrény, které jsou průvodním jevem premenstruačního syndromu.

Při ztuhnutí a bolestech v týle a v horní části zad můžeme použít směs pod názvem

Směs astragálu a kurkumy, která má schopnost rozbíjení chladných větrných bloků v horní části těla, jako je zmrzlé rameno, bolesti šíje, pocity stažení v této oblasti, neschopnost otočit hlavou atd….

V rámci prevence můžeme použít i samostatné byliny jako například:

Kozinec blanitý, který posiluje wei čchi, tedy naši obranyschopnost, posiluje čchi a její ochrannou vrstvu wei čchi. Dle vědeckých studií se používá ke zvýšení obranyschopnbosti organizmu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32330511/

Housenici čínskou, který velmi silně stimuluje naší imunitu, doplňuje jang ledvin ( bolesti v dolní části zad, pocity chladu v této oblasti) atd. a zároveň nám doplňuje jin plic, tedy doléčuje syndromy po jejich zánětech

Ma Wei Di Huang Wan je bylinná směs, která doplňuje jin plic a tím zlepšuje jejich celkovou kondici, to znamená, že plíce, které se podílí na tvorbě ochranné wei čchi se posilují a naše odolnost proti vnějším škodlivým patogenům se zvyšuje.