Bolest v krku

13.04.2023

Dle západní medicíny je bolest v krku častým doprovodným příznakem infekcí horních cest dýchacích, které se vyskytují často v pravidelných ročních obdobích chřipek a nachlazení. Případně z nadměrné konzumace chladných nápojů, nebo setrvávání v prostředí s puštěnou klimatizací v letním období. Západní medicína se také domnívá, že tyto problémy jsou způsobeny virovými infekcemi. Za nejvíce ohrožené považuje děti, alergiky, osoby s dlouhodobě ucpaným nosem, osoby se sníženou imunitou a chronicky nemocné osoby jako jsou diabetici, astmatici atd.

Toto onemocnění se projevuje zánětem zadní části krku, jeho bolestí, horečkou, rýmou, kašlem, bolestí hlavy, chrapotem. Jako komplikace se mohou vyskytnout akutní zánět ucha, otok krku, který bude znesnadňovat polykání.

Z pohledu TCM (Tradiční čínské medicíny) je pohled na tuto chorobu poněkud jiný a mezi její příčiny patří z vnějších rozvracečů vždy zasažení větrem, ale ten může být jak teplý, tak i chladný a podle toho se volí i rozdílný způsob akupunkturní, nebo bylinné léčby.

Mezi další příčiny však může patřit i vnitřní nerovnováha, jako je horkost v játrech a ve žlučníku, horkost v žaludku, prázdnota jin plic, nebo i emocionální problémy, které zablokují čchi jater a tím způsobí nárůst horkosti v organizmu.

Příčinou mohou být taktéž i špatné stravovací návyky, které vytvoří vlhkou horkost ve vnitřním prostředí s následnou tvorbou hlenů.

Stejně tak, jako je mnoho příčin tohoto onemocnění, stejně tak je i mnoho způsobů jeho léčby. Obecně se dá říci, že se jedná o problém velmi dobře a rychle řešitelný.

Na horký vítr, tedy chřipkové onemocnění je možné použít bylinné směsi Shang Ju Yin, na začátku onemocnění a pokud se začnou vyskytovat hleny tak Yin Qiao San. V případě zasažení chladným větrem (bolesti v zátylku, bolesti těla, střídání zimnice a horečky) Jing Fang Bai Du San.

Pro určené dalších příčin bolestí v krku je lepší toto prokonzultovat s terapeutem TCM.