Atopický ekzém

10.04.2023

Jde o jedno z nejčastěji se vyskytujících onemocnění kůže, které v současné době postihuje až 20 % dětí do jednoho roku a mnoho dospělých.

Kůže, jenž je postižena atopickým ekzémem je suchá, může být i hrubá, svědivá se sklony k zánětům a velmi citlivá na působení podnětů z okolního prostředí.

Řešení, které nabízí západní medicína, tj. kortikoidy, šetrné mycí přípravky a její promazávání přináší úlevu, ale mnoha případech, není schopné problém plně vyřešit.

Čínská medicína na problém atopického ekzému pohlíží ne jako na onemocnění kůže, ale na silnou vnitřní disharmonii, které může mít mnoho příčin.

Obecně je však předpoklad konstitučního oslabení postižené osoby s nedostatečností plic a sleziny, která může být zesílena napadení vnějšími rozvraceči jako je vlhký a teplý vítr, který se zablokuje ve vrstvě mezi pokožkou a svaly. Pokud je tato skutečnost dlouhodobě neléčena dochází k poškození jin a tělních tekutin, což vede k nedostatku jin a suchosti krve.

Pokud žena během těhotenství preferuje tučné, sladké, kořeněné, nebo smažená jídla dochází k poškození transformační funkce sleziny a k tvorbě vlhké horkosti. Tato se pak na dítě přenáší ze strany matky během těhotenství a kojení a dochází k projevům atopického ekzému. Stavy vlhkosti se projeví spíše u silnějších dětí, u hubených zase spíše stavy horkosti. Tyto patogeny se pohubují směrem ven s těla a tím se dostávají na úroveň svalů a kůže. Pokud se zde setkají s vnějšími patogeny (vlhký a teplý vítr a další toxické patogeny) tak na kůži tyto škodliviny projeví červenými pupínky, nebo skvrnami.

Vrozená nedostatečnost jater a ledvin se slabostí sleziny a plic vede ke slabosti vytváření čchi a krve. Oslabení plic pak nedostatku při vytváření ochranné vrstvy těla tzv. wei čchi. Což je mechanizmus, který způsobí to, že vnější patogeny mohou proniknout do hlubších vrstev. V počáteční fázi jsou tyto rozvraceče blokovány v povrchových vrstvách těla, což způsobuje suchost a svědění, v následující fázi dochází k poškození jin a spotřebování krve, takže kůže začíná být hrubá a ztluštělá.

Pro utišení svědivosti je možné použít například Kotvičník zemní, pro snížení celkové horkosti bylinnou směs HUANG LIAN JIE DU WAN, ale nikdy se nesmí zapomínat, že i u suchých ekzémů je někde v hlouhce ukryt vlhký patogen.

Léčba ekzému je složitý a dlouhodobý problém, k jehož řešení je potřeba vyhledat zkušeného terapeuta TCM.